Новини
17.02.2006 Українська книга процвітатиме?

Завершився перший в історії українського книговидавництва Форум видавців у Верховній Раді, метою якого, як формулює один з організаторів акції, було привернути увагу влади до проблем книговидавництва та розпочати конструктивний діалог.

 

Пропонуємо довідатися про враження безпосередніх учасників заходу.

Олександра Коваль, голова громадської організації “Форум видавців”: “Ті з парламентаріїв, які мають упевненість у своєму майбутньому та в тому, що увійдуть до складу наступного уряду, як, наприклад, Володимир Литвин, обіцяють, що перші слухання в новому парламенті стосуватимуться саме питань книговидавництва.

Сподіватимемося, що таки ухвалять національну програму “Українська книга”, яка передбачає захист українського ринку від російського імпорту, розбудову книготорговельних мереж, а також пропаганду й популяризацію української книги. Якщо вона запрацює, то вже через три-п’ять років матимемо відчутний результат. Уперше ми домоглися від влади привселюдних обіцянок зробити певні кроки, і тепер можна буде вимагати їхнього виконання”.

 

Менш оптимістично оцінює події у Верховній Раді київський письменник Андрій Кокотюха: “Вісім десятків видавців і книготорговельних організацій прагнули відловити в кулуарах якогось впливового депутата. А ще краще – самого спікера парламенту, щоб переконати зробити все для ухвалення законів, які сприяли б розвитку книговидання та книгорозповсюдження в Україні. Політики в кулуари не прийшли.

Голова парламенту розшаркався перед інтелігенцією, пустив її з книжками до приміщення ВРУ, а її комендатура максимально обмежила свободу пересування. Кожен учасник мав картку, на якій зазначено стрілочками, де саме йому дозволено рухатися. Ця територія обмежилася власне кулуарами й туалетами. До буфету не пускали категорично. Це обурило видавців і письменників особливо – вони хотіли випити-закусити за “парламентськими” цінами. Оскільки в місці, названому кулуарами, зазвичай проходять засідання фракцій, то можна сміливо говорити: чотири дні в кулуарах ВР засідали цікаві тільки один одному українські книжники. Причому ця своєрідна фракція засідала в перші дні на голодний шлунок. Потім учасники форуму почали приносити зі собою бутерброди.

Окрім спікера, який у своєму короткому виступі сказав про духовність і про те, що кожен тиждень ходить по книги на Петрівку, по колу між стендами ходили ще два парламентарії – Микола Жулинський (НСНУ) та позафракційний депутат Володимир Цибулько. Причому, за моїми спостереженнями, вони не віталися один з одним.

І, як я почув, обидва нарікали на байдужість колег до друкованого слова. До речі, книги екс-поетів Володимира Цибулька й Івана Драча були щедро представлені на акції. Але жоден із них не підвів до книжок своїх колег за руку та не сказав: “Купи, це я написав!”

Презентацій було заявлено не так уже й багато. Проте й ці доводилося скасовувати. Автори могли б презентувати свої нові книги хіба що колегам. І то за столом у центрі кулуарів. Іншого місця для зустрічей із шанувальниками просто не надали. Так само учасники виставки стали чи не єдиними покупцями книжкової продукції – ходили в гості один до одного.

Короткий сплеск активності видавців викликала поява лідера соціалістів Олександра Мороза. За ним ішов чоловік із двома великими сумками в руках. Мороз зробив по виставці коло та закупив літератури, як кажуть, на декілька тисяч гривень. Причому це не була  “контрольна закупка” чи PR-акція. Судячи з коментарів, які давав лідер соціалістів новодрукам, він справді регулярно читає. Наприклад, відмовився купувати книгу про козаків-характерників – не вірить у них так само, як в існування бойового гопака. Книжку про нього він не так давно без задоволення прочитав.

Надії книжників загалом не виправдалися. Українські парламентарії у своїй масі не вважають за потрібне “піаритися” як книголюби. Навпаки – поодинокі державотворці на кшталт Юрія Кармазіна чи Андрія Шкіля не соромилися заявляти: до книжок ставляться добре, ось тільки не мають часу читати. Усього за чотири дні подивитися на книжки прийшов 21 народний депутат України. Купували переважно наукову та довідкову літературу. Белетристику майже ні. До речі, політичний бестселер Ю. Рогози “Вбити Юлю” не зацікавив жодного з відвідувачів. Його радше купували рядові працівники ВР.

Справжній фурор викликала поява на Форумі видавців у Верховній Раді Президента України Віктора Ющенка та прем’єр-міністра Юрія Єханурова. Щоправда, обидва завітали туди третього дня. Прем’єр почав говорити про духовність, а Президент зробив “коло пошани”. Тут видавців як прорвало: майже кожен із вісімдесяти учасників намагався подарувати Вікторові Андрійовичу продукцію власного виробництва. Причому, до честі Президента, він намагався заплатити, але не за все відразу, а за те, що йому особисто подобається. Смаки його відомо – народознавство й історія, бажано давня. Та видавців наче перемикнуло – кожен вважав за честь подарувати гарантові Конституції книжку й точно був переконаний – саме її Ющенко прочитає передусім і  високо оцінить. Після чого буде зроблено державне замовлення. Сам Віктор Андрійович нічого такого не обіцяв. А його прес-секретар Ірина Геращенко вибірково розраховувалася за ту літературу, яка її шефові дійсно потрібна. Декілька партій заявили про намір включити пункт про підтримку української книги до своїх перевиборних програм. Щоправда, ще жоден політик в історії людства не виконав жодної з передвиборних обіцянок”.

Але видавці налаштовані не так песимістично і вважають, що певна користь від проведеної акції таки була. “Видавцям вдалося нагадати владі та широкій громадськості про те, що вони існують, і ця галузь має доволі великий потенціал, вдалося привернути увагу преси до себе, – вважає Елеонора Сімонова, директор київського видавництва “Нора-друк”. – Хоча якщо говорити про відвідуваність заходу чиновниками, які керують нашою галуззю, то похвалитися особливо нічим. Навіть якщо ці люди й заходили, то не виявляли особливої активності й бажання поспілкуватися з видавцями. Це вкотре свідчить: усі ці структури потребують якнайшвидшого реформування. Натомість позитивне враження від візиту Президента, який знайшов час уважно оглянути стенди, придбати книги. Навіть пообіцяв підписати указ про відновлення книготорговельної мережі. Метою цього форуму було показати широкий асортимент української книги і те, що цей асортимент у такому обсязі не представлений у жодній із книгарень, а тому не доступний широкому загалу. Система розповсюдження української книги вирішила б цю проблему та допомогла б зробити галузь прибутковою. Бо наразі, попри те, що українська книга нічим не поступається за якістю світовим зразкам, прибутковою вона не є”.

Олександр Красовицький, директор одного з найбільших українських видавництв – харківського “Фоліо”, також має позитивні враження: “Загальне враження створилося таке, що преса на форумі була, але депутати не прийшли. Тому якщо завданням цієї акції було привернути увагу депутатів, то це не вдалося. Відвідали форум лише депутати-письменники. Ми ставили перед собою завдання спілкуватися не з владою, а з пресою, тому в нас враження від заходу дуже позитивні. Журналістів було багато, і нам вдалося поінформувати їх про свої нові видання. Крім того, привернули увагу до “нещодавнього” подарункового видання книги Шевченка, де в одному томі зібрано всі вірші, прозу й навіть картини з передмовою Віктора Андрійовича Ющенка. Книга важить близько шести кілограм. Найдешевший примірник коштує 2500 грн. Видання збурило велике зацікавлення, було багато охочих придбати його”.

Що ж до рейтингів продажу, то найбільше питали у Верховній Раді про “100 казок” (“А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”), яких збули 92 примірники. На другому місці – “Географія України та сумежних земель/ Кубійович” (“Обереги”) – 40 книг. На третьому – збірник статей про помаранчеву революцію, книга Оксани Забужко Let My People Go (“Факт”)  – 35 примірників. Серед сучасної художньої літератури найкраще купували книги Марії Матіос, Оксани Забужко, Ірен Роздобудько. Депутати віддали перевагу письменницям перед письменниками.

Підготувала
Наталка Сняданко

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2006/02/16/13079/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X