Новини
08.05.2006 ВЕЛИКОДНІ ДЗВОНИ В ПАВЛОДАРІ

 Великдень… То дійсно Великий день! Усі ми виносимо з країни дитинства романтичні спогади, котрі на схилі  літ усе частіше і частіше навідуються до нас у гості, як щось далеке і неповторне, але близьке і до болю рідне і миле…
 Для нас, людей старшого віку, таким незгасним острівцем, що горить голубим овидом тих років, є Великдень. І впевнений, що так романтично та яскраво, з любов’ю та ласкою це древнє, але вічно молоде святочне дійство, стрічали лише  в Україні, та українці у світі. Підтвердженням тому - чисельні романтичні звичаї і традиції, які і сьогодні чарують та звеселяють серце і душу, підносять до нових духовних висот.
 Тому то не дивно, що члени української громади Павлодарського Надіртишшя шанують це свято, яке стало для них традиційним празником, який вони відзначили нині чотирнадцятий рік підряд.
 Вже починаючи з Вербної неділі міські газети та електроні  засоби масової інформації закликали павлодарців та гостей обласного центру на Паску до українців. А напередодні Великодня, у радіопередачі »Українська родина», яка ось вже на протязі одинадцяти років входить в ефір на обласному радіоканалі, було розказано про пасхальні звичаї і традиції українців, та про секрети випікання пасок, фарбування яєць та виготовлення писанок.
 І незважаючи на примхливу погоду, яка припала на цей святочний день, українці поспішили до своєї української церковки, яка стрічала їх малиновими передзвонами, де відбули вони пасхальну літургію, яку провів настоятель місцевого храму отець Іван Мислюк, причастились, освятили паски, крашанки та різні святочні ласощі. 
 Ну а після розговин та короткого відпочинку, людські потічки, серед яких здебільшого лунала українська мова, потягнулися до культурно - дозвільного центру «Шанирак», саме там розгорнулося  святкове дійство.
У просторому вестибулі центру було розгорнуто величну виставку - "Великодні композиції». Де на суд глядачів і журі, майстрині і колективні учасники виставили чудодійні композиції, якими славиться Паска і український родовід. На столах, щедро прикрашених вишитими скатерками, серветками, рушниками та іконами,  красувалися пишні Паски і пасочки різноманітних конфігурацій та розмірів, покриті кольоровим розмаїттям.
А щодо крашанок та писанок: То тут, як говорять на Поділі, «розбігалися очі». Своєрідний феєрверк яскравих барв та веселки – символи весни, різноманітні квіти і гілки дерев, гірлянди, віночки і букети.
Особливо глядачі довго затримувалися біля виставки заступника голи української громади Антоніни Маслій, яка виготовила три різновидності  пасок, виставила на огляд цілий калейдоскоп крашанок і писанок. Тут красувалися  знамениті гуцульські писанки, писанки з Полісся, Поділля, Волині.
Не набагато відстали від пані Антоніни її суперники по виставці, представники молодіжної гілки Інна Парипса та Олександра Коваль. Саме їх паска визнана самою величавою і зайняла почесне місце у святковому залі.  А.Маслій і представниці молодої генерації посіли, відповідно, перше і друге місця у цій надзвичайній виставці – конкурсі. А «дует», у складі І. Юшициної та С. Городничої посів почесне третє місце.
 Але головні події свята розгорнулися у затишному концертному залі «Шанирака», де на передньому плані сцени величаво стояла ікона Божої Матері з Ісусиком на руках, прикрашена яскраво вишитим подільським рушником. А вдалими асистентами ікони були – величава паска з крашанками та писанками і золотаві вогники трьох святочних свічок, символізуючи Христове Воскресіння.
 Святкова програма розпочалася з традиційних музичних позивних української громади, естафету у яких перейняли святочні дзвони і спів «Ой роде мій красний».
 У виконанні українського народного хорового колективу під орудою художнього керівника Петра Маслія пролунали духовні твори «Христос Воскрес» і «Пренепорочна". До присутніх з великоднім вітанням звернувся священик Павлодарської Української Церкви отець І. Мислюк. Далі хоровий колектив виконав цілий ряд духовних творів та весняних пісень. Юна Маша Маслій подарувала глядачам вірш про писанку.
 З Паскою привітав присутніх член Ради асамблеї народів Казахстану, голова місцевого українського товариства Михайло Парипса.
Зокрема пан Парипса відзначив, що українська спільнота Павлодару, як і все українство Казахстану с піднесенням стрічає величаве свято Паски – свято добра і радості. Ця радість пов’язана і з перспективою реалізації Стратегії входження Казахстану в число п’яти десяти найбільш конкурентноздатних країн світу. Що пов’язано з подальшою розбудовою мови, духовної культури народів казахстанського краю. Він оприлюдни і святочні вітання, які надійшли з України, Західної діаспори, від доброго приятеля українців Казахстану Івана Буртика з Америки, редакції «УН», українських об’єднань республіки.
 Як відомо, з Великоднем приходять радість і веселощі, адже це свято припадає на весняний цикл, коли пробуджується природа і все живе. Тому то не бракувало і в програмі веселих пісень та жартів. З цієї нагоди чимало аплодисментів та овацій випало на адресу солістів Анатолія Невмивако та Ірини Соколюк, Ріми Юрченко та Людмили Редченко, Галини Саречової і Ольги Захарової. Внесли свій творчий внесок і представники молодіжної гілки Саша Коваль і Юля Молчкова, виконуючи пісні знаменитої Руслани.
 Слід зазначити, що в репертуарі хорового колективу та окремих виконавців від концерту до концерту, як правило, появляються нові привабливі твори. Так цього разу дебютували пісні: "Лебеді, лебеді", "Тече тиха ріка", «Рідна мова», «Їхали козаченьки». Чимало виконується творів композиторів О. Каліщука А.Сердюка, з якими павлодарці підтримують творчий зв'язок. В програмі прозвучали і пісні  «Скіфська царівна» і «Люблю тебе моя земля» слова до яких написали керівники українських громад Санки –Петербургу - Микола Жигло та Андрій Кирилюк з Кустанаю.
 Святкового колориту павлодарцям додали українці з Семипалатинська, які на чолі з головою української громади «Світанок» Михайлом Плахотнюком, приїхали на великодні свята до сусідів. Глядачі тепло приймали виступи родинного тріо, ветеранів сценічного мистецтва Віри, Івана та Артема Марущаків. Не відставали в майстерності і юні семипалатинці – дипломанти фестивалю «Артек – 2005», баяніст Ілля Гурський і солістка Сюзана Іващенко.
 Голови громад Михайло Парипса і Михайло Плахотнюк продемонстрували  глядачам великодній звичай «цокання крашанками», за що отримали теплі оплески присутніх. Ну а гостям, М. Парипса вручив Почесну Грамоту Асоціації «Українці Казахстану», передав для громади українські книги, і головну святкову Паску з конкурсними крашанками і писанками.
 У цей день більше двохсот учасників свята отримали святковий випуск газети «Українські новини», які по замовленню павлодарців було вислано редакцією до Павлодару.
 Святочне дійство активісти Павлодарської громади разом з земляками з Семипалатинська продовжили у світлиці громади. Де пригощалися власноручно виготовленими великодніми стравами, демонстрували святочні звичаї своїх регіонів, які запізнали ще в дитячі роки. Тут було виконано не менш співанок як у концертній програмі.
 Семипалатинцям, за їх словами, надзвичайно сподобалося місто на Іртиші і святочні  гостини у земляків. Вони поклялися відновити діяльність свого співочого колективу, облаштувати на зразок павлодарців свою світлицю і запросити до себе на гостини своїх сусідів -земляків. Слід зазначити, що то не перші спілкування українців двох сусідніх регіонів. За роки незалежності суверенного Казахстану, семипалатинці четвертий раз відвідують павлодарців. Тепер черга павлодарців вчетверте відвідати землю Великого Абая, де мешкають їх однокровці.
Христос Воскрес! Воістину Воскрес!
То ж нехай воскресає матінка Україна з її волею і правдою! То ж нехай єднаються і братаються українці. Невипадково великий кобзар завіщав: «Обнімітися ж брати мої»!

Ольга Голованчук,
М. Павлодар.

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X