Новини
09.05.2006 УПА на торг
фото: Віталій Грабар

За старою доброю звичкою, під час святкування Дня перемоги керівники української держави згадують і про вояків УПА.

Не став винятком і цей рік. Не став винятком і цей Президент.

Упродовж останніх днів Віктор Ющенко наговорив багато гарних, добрих і мудрих слів про необхідність соціальних гарантій воякам, які боролися за Україну не в одностроях Радянської Армії.

У своєму традиційному радіозверненні глава держави закликав ветеранів Радянської й Української повстанської армій подати один одному руки та знайти шлях до порозуміння. “Я звертаюся до вас від імені покоління ваших синів і дочок: шановні батьки, не передавайте нам цю проблему. Потисніть один одному руки, пробачте один одному заради України, заради ваших дітей і правнуків. Українська нація, переконаний, гідно оцінить ваш крок. Ми не можемо дозволити, щоб наші діти й онуки спостерігали протистояння за право називатися справжнім ветераном”, – заявив Віктор Ющенко. Схожі слова Президент повторив і вчора перед воїнами Радянської Армії, поруч з якими продефілював Хрещатиком.

Далі ж у зверненні до народу Віктор Андрійович більше апелював до політиків: “Прикро, що на офіційному рівні держава досі не визнала всіх, хто воював за свободу й незалежність України. У цій справі я покладаю великі сподівання на новий парламент. Сподіваюся, він зуміє вирішити питання статусу всіх, хто воював. Верховна Рада повинна віддати шану всім, хто захищав свою Батьківщину, і проголосувати за закон, який визнає воїнів УПА ветеранами війни. Це наш борг перед батьківським поколінням”.

Слова гаранта видаються цілком доречними. Якби лишень він не сказав такої фрази: “Думаю, це має стати одним із пунктів політичної угоди про формування коаліції”. Відтак переніс питання честі української влади у площину політичних торгів. Хоча, можливо, Президент щиро вірить, що лише в такий спосіб можна домогтися легалізації УПА. При цьому Віктор Андрійович чомусь забуває про свої права як Президента. Адже він може не лише покладати повну відповідальність на коаліцію та парламент загалом, а й виступити із законотворчою ініціативою, особисто внісши у Верховну Раду законопроект про визнання вояків УПА.

Як би там не було, але на заяву глави держави оперативно відреагував дехто з основних гравців на парламентському полі. Так, лідер Партії регіонів Віктор Янукович учора після покладання квітів до могили Невідомого солдата в парку Вічної слави в Києві категорично виступив проти включення в коаліційну угоду пункту про визнання ветеранами війни воїнів УПА.

Із ним учора погодився й лідер соціалістів Олександр Мороз: “В. Янукович правий. Не потрібно під умовою коаліції включати питання, які розколювали б суспільство”. О. Мороз закликав не спекулювати на темі про статус вояків УПА, а вирішувати питання без поспіху. Головний соціаліст наголосив, що 9 травня є Днем перемоги у Великій Вітчизняній війні, а воїни УПА – це “друга війна”. Яка саме, він не уточнив. Однак це висловлювання, як і висловлюваня Януковича та багатьох інших новообраних парламентаріїв, дають змогу уявити, наскільки проукраїнським буде новообраний парламент.

Роман Онишкевич

http://www.gazeta.lviv.ua/
дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X