Новини
10.05.2006 Чи визнає новообраний парламент УПА?


Травневі свята завжди спричиняли в українському суспільстві гострі дискусії. Принаймні відтоді, як Україна стала незалежною державою.

Частина громадськості вважає ці дні святами та не втомлюється урочисто відзначати їх, інші ж називають День перемоги остаточною окупацією України Радянським Союзом. Тому водночас із ветеранами Другої світової війни українські політики згадують і досі невизнаних владою воїнів Української повстанської армії.

“Газета” вирішила довідатися у представників парламентських партій і політологів, наскільки реальним є те, що новий парламент визнає упівців воюючою стороною та прирівняє їх за статусом до ветеранів Другої світової. До розмови ми запросили народних депутатів Олександра Голуба (Комуністична партія України), Юрія Ключковського (блок “Наша Україна”) й Андрія Шкіля (Блок Юлії Тимошенко).

– Наскільки реальним є визнання новим парламентом воїнів ОУН-УПА?

О.Г.: Якщо говорити про статус воюючої сторони УПА, то його визначено. ОУН-УПА воювали на боці фашистської Німеччини. З огляду на це, їхній статус визначено їхніми діями та логікою Великої вітчизняної війни. Якщо говорити про намагання прирівняти їх до ветеранів ВВВ, то я думаю, що це буде наругою над пам’яттю мільйонів жертв фашизму в Україні. Такий крок призведе до зайвої нестабільності та протиріч в українському суспільстві.

Ю.К.: На жаль, імовірність визнання УПА є невисокою, враховуючи традиційну позицію соціалістів. Я сподіваюся, що все-таки після певного часу нам удасться переконати соціалістів, але це залежить від загального розвитку ситуації в Україні. Якщо перемагатимуть демократичні, національно орієнтовані сили, то це станеться. Якщо буде ослаблення “помаранчевої” коаліції, то не варто сподіватися на визнання УПА. За будь-якого варіанта іншої коаліції, в якому матиме вплив Партія регіонів, не буде змоги зробити це.

А.Ш.: По-перше, я хотів би більше сказати про терміни. Потрібно говорити не про одних учасників Другої світової війни. Слід вести мову лише про одну позицію. Про визнання воїнів ОУН-УПА учасниками бойових дій. Учасники бойових дій – це те формулювання, яке є найприйнятнішим, найтолерантнішим і найімовірнішим. Чи можливо це в майбутньому парламенті? Все залежить від однієї політичної сили – Соціалістичної партії України, яка нині, на превеликий жаль, є ультралівою силою. Те, що нас об’єднують помаранчеві ідеали, зовсім не зменшує зусиль, яких доведеться докласти і нам, і “Нашій Україні”, щоб соціалісти проголосували “за”.

– Коли парламент може ухвалити закон, за яким буде визнано ОУН-УПА?

О.Г.: Щодо парламенту, то це рішення могло б пройти, якби владі вдалося “купити” фракцію соціалістів, переманити її на свій бік якимись посадами чи ще чимось. Таким чином постанова могла б набрати 226 голосів. Якщо ж соціалістів не “куплять”, то в нинішньому складі це нереально.

Ю.К.: Я не хочу прогнозувати, коли це може статися, бо ніколи не роблю прогнозів.

А.Ш.: Хотілося б, щоб визнання відбулося після того, як у Верховну Раду надійде закон від Президента України, але він не надійшов минулої каденції, не надійде цієї й узагалі ніколи. Бо бути за щось на словах завжди легше, ніж на ділі. Якби глава держави скерував закон, то це на 90% спростило б розмову з СПУ. Але я ще раз повторю, від Президента такий закон не надійде. Можливо, це зробить уряд, на що я сподіваюся.

Роман Рак

для газети

Кость Бондаренко

директор Інституту національних стратегій

Визнання є цілком імовірним і, я навіть сказав би близьким. До наступного Дня перемоги цю проблему можуть позитивно вирішити. По-перше, в парламентах попередніх скликань зазначене питання блокувала насамперед фракція комуністів. У Верховній Раді цієї каденції комуністів буде небагато, тож вони не робитимуть погоди. Найімовірніше, і БЮТ, і НУ виступатимуть за реабілітацію. Радше за все, більша частина СПУ ухвалить рішення підтримати визнання. Ще один момент – відіграє свою роль фактор Тараса Чорновола в Партії регіонів. Тим паче, що ПР думатиме, яким чином прийти на Західну та Центральну Україну. Гадаю, це питання викличе в них позитивний нейтралітет.

Дмитро Видрін

директор Європейського інституту інтеграції і розвитку

Думаю, що це проблема не влади, а ветеранів. Мають зустрітися представники різних ветеранських організацій і між собою вирішити протиріччя. Так само, як влада не повинна втручатися в церковні справи, вона не повинна втручатися й у ветеранські. Це настільки делікатне питання, що влада не зможе знайти в ньому оптимального варіанта порозуміння. Вона може хіба що допомогти зустрітися ветеранам за добре накритою “поляною”, щоб було комфортно. А вирішувати протиріччя вони мають самі.

http://www.gazeta.lviv.ua/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X