Новини
15.10.2006 64 роки від утворення Української Повстанської Армії Один з роїв сотні «Ударники» 6 під ком. Ярослава Київ, 13 жовтня 2006 року (RadioSvoboda.Ua) – 14 жовтня в Україні відзначатиметься день Покрови Пресвятої Богородиці, який українське козацтво завжди вважало своїм головним святом. Від 1943 року українці стали також святкувати 14 жовтня як символічний день утворення Української Повстанської Армії.

У перші тижні німецько-радянської війни на Поліссі виникли збройні загони під назвою «Поліська Січ», пов’язані з урядом Української Народної Республіки на еміґрації. Згодом мельниківська та бандерівська фракції Організації Українських Націоналістів організували власні військові підрозділи. Наприкінці 42-го року вони почали бойові дії проти радянських партизанських загонів. А боротьба повстанців проти нацистів розпочалася 7 лютого 43-го року нападом на казарми німецької жандармерії у місті Володимирці на півночі Волині.

У серпні більшість повстанських загонів були об’єднані в Українську Повстанську Армію. Її чисельність німецька влада оцінювала у 200 тисяч осіб, радянська – у 100 тисяч, а за документами самої УПА в ній налічувалося до 30 тисяч вояків. До складу УПА входили також азербайджанські, вірменські, грузинські, казахські, литовські, татарські та узбецькі відділи. УПА не отримувала жодної допомоги ззовні і діяла тільки завдяки підтримці населення. Говорить професор Станіслав Кульчицький:

- Українська Повстанська Армія боролася на 3 фронти: проти гітлерівців, проти польської Армії Крайової і проти радянських партизанів, а потім проти Червоної армії, яка прийшла. Але основна частина боротьби – це боротьба, все ж таки, після ІІ світової війни, це підтримка селянства західноукраїнського, яке хотіли перетворити в найманих працівників колгоспів, і боротьба за вільну Україну.

Після закінчення Другої світової війни УПА зазнала великих втрат у боях з радянськими підрозділами. Пізніше частина повстанців перейшла до Румунії, Чехословаччини, Австрії та Німеччини, а в самій Україні окремі групи УПА чинили збройний спротив до середини 50-х років. Говорить київський історик Руслана Марценюк:

- Українська Повстанська Армія у ІІ світовій війні взяла на себе роль національної армії, базованій на народній стихії. Основним завданням УПА у 1942–1954 роках була оборона українського населення як від німецьких, так і від радянських окупантів, гаслом якої стала боротьба за самостійність України.


Віталій Пономарьов
www.radiosvoboda.org

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X