Новини
09.03.2007 Заява прес-служби УАПЦ


Київ, 08.03.2007. Зважаючи на поширення в мережі Інтернет недостовірної інформації про хід переговорів Української Автокефальної Православної Церкви з Українською Православною Церквою та останній Архієрейський собор УАПЦ від 2 березня 2007 р. Божого, прес-служба УАПЦ заявляє наступне:
1.   УАПЦ підтримує ініціативу Президента України В.А.Ющенка та інших державних та суспільних діячів щодо об’єднання Українського Православ’я та остаточного створення в Україні єдиної Помісної Церкви. Водночас, єпископат УАПЦ вважає, що об’єднавчі процеси та остаточне створення Помісної Церкви мають спиратися на твердий ґрунт канонічного передання Православної Церкви та відбуватися за ініціативою самих Церков шляхом міжюрисдикційного діалогу. В 2005 р. УАПЦ вела такий діалог з УПЦ КП. В ході цих переговорів єпископат УАПЦ запропонував УПЦ КП оптимальну, на нашу думку, модель об’єднання, що передбачала обрання нового глави об’єднаної Церкви. Така кандидатура мала б мати  безперечний канонічний статус та бути символом об’єднання. Предстоятель УАПЦ Блаженніший Митрополит Мефодій заявив, що готовий заради церковної єдності не розглядати свою кандидатуру в якості голови об’єднаної Церкви. Єпископат УАПЦ сподівався, що аналогічний крок буде також зроблено главою УПЦ КП «патріархом» Філаретом. Проте виявилося, що «патріарх» Філарет згідний лише на таку модель об’єднання, яка передбачає його головування в об’єднанній Церкві. Враховуючи той факт, що абсолютна більшість Помісних Православних Церков не визнає архієрейський сан Філарета, таке об’єднання неминуче б призвело до поглиблення канонічної кризи в Україні. Тому УАПЦ відмовилася від такого об’єднання, сподіваючись, що переговори між УАПЦ та УПЦ КП відновляться, коли «патріарх» Філарет заради церковної єдності та миру погодиться відійти від церковного керування.
2.   В 2006 р. з ініціативи УАПЦ було відновлено переговори між нашою Церквою та УПЦ під омофором Блаженнішого митрополита Володимира. Пройшли три тури таких переговорів, які засвідчили про шанобливе ставлення Сторін одна до одної та спільне бажання відновити єдність Православної Церкви в Україні. Оскільки переговори між УАПЦ та УПЦ знаходяться на початковому етапі, на даний момент Сторони не підійшли до обговорення конкретних моделей відновлення єдності між УАПЦ та УПЦ.  Отже інформація, що розповсюджується деякими колами та ЗМІ про те, що УАПЦ «приєдналася» або в найближчому часі «приєднається» до УПЦ не відповідає дійсності. Відчуваючи відповідальність перед паствою та страдницькою історією УАПЦ, а також піклуючись про збереження єдністі нашої Церкви, єпископат УАПЦ вважає принципово важливим, аби  можливі моделі об’єднання попередньо обговорювалися на єпархіальному рівні. Отже, після того як УАПЦ та УПЦ вироблять конкретні канонічні моделі об’єднання, вони будуть винесені на розгляд єпархіальних соборів УАПЦ.
3.   В процесі переговорів УАПЦ чітко дотримується засад, які були сформульовані Архієрейським собором УАПЦ від 15 серпня 2006 р., зокрема в «Заяві Архієрейського Собору УАПЦ щодо питання об’єднання  Українського Православ’я». Дозволимо собі нагадати цей концептуальний документ:
«Діалог про зцілення існуючих розділень в Українському Православ’ї має вестися на засадах християнської любові, щирості, взаємоповаги та вірності канонічному переданню Православ’я. Ведучи такий діалог, УАПЦ дотримується наступних принципів:
•        Життя Православної Церкви в Україні має будуватися на засадах повної незалежності [цебто автокефалії].
•        Підтримання євхаристійного спілкування із канонічними Помісними Православними Церквами у світі повинно мати безумовний пріоритет.
•        Має дотримуватись давній канонічний принцип «одне місто - один єпископ».
•        Має зберігатися традиційний для Української Церкви та характерний для УАПЦ досвід соборності.
•        Має зберігатись багатонаціональний та мультикультурний характер Помісної Православної Церкви в Україні, який би віддзеркалював регіональні мовні, культурні та ментальні особливості православних громад.
•        Неприпустимою є політизація об’єднавчого процесу та втручання у нього політичних сил.
•        До вирішення українського церковного питання доцільно залучити всю повноту канонічного Вселенського Православ’я».
4.   Схвалення Архієрейським собором УАПЦ Висновку Богословсько-канонічної комісії УАПЦ та Постанови про неможливість євхаристійного та молитовного спілкування між єпископатом та духовенством УАПЦ і главою УПЦ КП Філаретом викликано:
•       Актуальністю цього питання з огляду на агресивну конфронтаційну лінію поведінки глави УПЦ КП, який послідовно прагне знищити УАПЦ як цілісну церковну структуру, намагається заволодіти храмами та майном УАПЦ;
•       Одностайною позицією щодо Філарета Помісних Православних Церков, які заперечують архієрейський сан глави УПЦ КП;
•       Бажанням єпископату УАПЦ вивести нашу Святу Церкву з канонічної кризи, зокрема, створити базові умови для ведення діалогу з Помісними Православними Церквами.
•       Послідовною позицією УАПЦ щодо глави УПЦ КП, яку раніше було неодноразово озвучено колишніми предстоятелями УАПЦ блаженної пам’яті патріархами Мстиславом (1991-1993) та Димитрієм (1993-2000), які не визнавали архієрейський сан Філарета.
Як зазначено в Постанові Архієрейського собору, це рішення може бути переглянуте у випадку канонічної реабілітації глави УПЦ КП Константинопольським Патріархатом та іншими Помісними Православними Церквами. Це свідчить про те, що УАПЦ без упередження ставиться до глави УПЦ КП, а відмова її єпископату від євхаристійного та молитовного спілкування з «патріархом» Філаретом обумовлена канонічними, а не особистими мотивами.
Прес-служба УАПЦ закликає працівників  ЗМІ більш уважно ставитися до висвітлення позиції нашої Церкви, формуючи свою думку на основі першоджерел – документації УАПЦ та офіційних заяв її єпископату. 

Прес-служба УАПЦ
http://www.uaoc.info/ua/news/news_/?pid=177

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X