Новини
29.03.2015 Хрещення дитини
Хрещення дитини
Обряд хрещення символізує прийняття людини в ряди християнської церкви. Сьогодні ми поговоримо про те, що ж потрібно для проведення обряду хрестин, про вибір імені дитини і про його ангела-хоронителя.

Хрещення є одним з найважливіших обрядів, у процесі якого через деякі священні дії людини, яка бере участь у них, передається невидима благодать Божа. Як вчить православна церква, хрещення являє собою духовне народження людини, одна з найголовніших подій у його житті на землі. Процес хрещення дає дитині Ангела-хранителя, який протягом усього життя людини буде охороняти його від усіх бід і негараздів. Перед багатьма батьками стають неясними деякі питання: що необхідно приготувати хрещеним батькам дитини, як саме відбувається обряд хрещення, які особливості у хрещенні дівчинки і хлопчика? Все це потрібно з'ясувати до походу до церкви. Потрібно добре розуміти, що хрещення - це не розвага, це дуже серйозно. Люди, які беруть участь у цьому обряді, повинні бути чистими, чесними, прозорими помислами

Коли найкраще хрестити дитину?

Коли ж хрестити немовлят? Найкраще хрестити людини в дитячому віці, і чим раніше, тим краще. Церква рекомендує хрестити дітей або на восьмий день після їх народження, так як саме на восьмий день був присвячений немовля Ісус своєму Отцю Небесному, або після сорока днів з моменту народження (на сьогоднішній день в основному так і хрестять дітей). Молода мати після пологів протягом сорока днів є фізіологічно нечистою, тому вона не ходить в храм, а малюкові її присутність необхідна. Через сорок днів з моменту пологів над молодою матір'ю читають особливу молитву, після цього жінка наділяється можливістю бути присутніми в різних церковних таїнствах, а також вона може бути присутнім при хрещенні свого малюка.

Але більшість батьків, які хрестили своїх діток задовго після сорока днів, усвідомлюють той факт, що для дитини краще всього проходити обряд хрещення в новонародженому періоді. Адже в цей час дитина основну частину свого часу перебуває уві сні, тому не отримає дуже сильний стрес від незнайомій йому ситуації, від великої кількості людей.

Щодо вибору дня хрещення, то можна вибрати абсолютно будь-який день, ніяких обмежень немає. Вибір дня хрещення залежить тільки від побажань вас, хрещених батьків і від можливостей певного храму.

Вибір імені
Перед хрещенням дитини нарікають ім'ям. Якщо сім'я православна, то й ім'я дитини має бути тільки православним. Ім'я дитині дають в честь того чи іншого святого. Список імен всіх святих (святці) щорічно можна знайти на церковних календарях. Раніше в Русі був звичай, давати дитині ім'я того святого, пам'ять про яке припадає на день, коли проводиться хрещення дитини. Але це просто звичай, це не є вимогою.

Вас ніхто не буде примушувати обирати те чи інше ім'я, церква з повагою ставиться до вашого вибору імені, враховує побажання рідних з приводу того, на честь якого святого вони б хотіли назвати свого малюка. Якщо ж батьки вагаються з вибором, то в такому випадку на допомогу прийде священик, він самостійно зможе визначити для дитини небесного покровителя. Священик при цьому керується, як правило, популярністю святого. Робить він це для того, щоб надалі дитина могла без праці дізнатися свого святого, знайти його ікону. Батьки в такому випадку повинні уточнити у священика, в честь якого святого нарекли дитини. День пам'яті того святого, на честь якого назвали при хрещенні дитини, буде Днем його ангела або ж днем іменин.

Хресні батьки

Хрещення дітей це велика відповідальність, яка лежить і на біологічних батьків дитини, і на тих, хто з хрещеною купелі на свої руки бере дитину - хрещений батько і хрещена мати. Дуже важливою умовою для таїнства хрещення є те, щоб людину свідомо вірив у Бога. Під час хрещення малюк ще дуже маленький і не може проявити свою віру, тому замість нього хресні обіти вимовляють хресні мати і батько. До вибору восприємників потрібно підходити дуже відповідально, так як саме в віру цих людей ваша дитина буде хрещений.

Хресні батьки обов'язково повинні бути православними віруючими людьми, які ставляться до свого духовного життя серйозно. Хресні повинні надалі відповідати за те, щоб дитина причащався, регулярно відвідував храм, також вони повинні молитися за те, щоб дитина був здоровий, щасливий. Якщо люди, яких ви хочете вибрати в хресні, недостатньо знайомі з церковним життям, то для них дуже хорошою підготовкою буде ознайомлення зі Священним Писанням, вивчення головних правил християнського благочестя. Перед таїнством хрещення хресні батьки повинні дотримуватися триденний пост, повинні сповідатися і причаститися.

Правила церкви свідчать про те, що дитина повинна мати восприемника того ж статі, що і він сам, для хлопчика восприемник повинен бути чоловіком, а для дівчинки - жінка. Але зазвичай традиційно для дитини вибирають двоє хрещених - хрещену матір і батька. Канонами це не суперечить, як і не суперечить, якщо у дитини буде восприемник іншої статі, ніж він сам. Найголовніше, щоб цей чоловік був справді віруючим, і надалі виконував би всі обов'язки по вихованню свого хрестика (хрещениці) у православній вірі.

Хрещеними батьками не можуть бути: неповнолітні, так як вони ще не мають свого серйозного духовного стрижня; люди, які ведуть аморальний спосіб життя; люди, які збираються вступити в шлюб і подружжя; іновірці і инословные християни; абсолютно чужі люди, наприклад, якась бабуся, яку батьки попросили охрестити дитину. Священик у всіх таких випадках відмовляється здійснювати обряд хрещення. Звичайно ж, батьки можуть приховувати цю інформацію, але цього робити не варто.

Хрестильна сорочка і натільний хрестик

Як стверджують традицією, на водохреще обов'язковою покупкою хрещеної матері є хрестильна сорочка, а для хрещеного батька - натільний хрестик. Хрестик можна придбати в магазині або в церкві. Потрібно знати, що хрестик, який був придбаний в іконній лавці не потрібно освячивать, а ось магазинний хрестик підлягає обов'язковому освячення. Для маленьких діток краще всього підійде срібний хрестик невеликого розміру. Срібло порівняно недорого коштує і дуже корисно для шкіри. При виборі хрестика варто звернути увагу на те, щоб хрестик був гладким, щоб він не зміг подряпати ніжну шкіру дитини. Через деякий час, коли малюк підросте, хрест можна замінити.
Хрестик можна знімати з дитини лише при купанні, решту часу він постійно повинен знаходитись на дитину. Дуже часто трапляється, що діти втрачають хрестики. Якщо все ж таке сталося, то, як можна швидше потрібно придбати новий хрестик і носити його. Але перед цим хрестик слід освятити.

Багатьох цікавить питання, на чому краще купувати хрестик: на мотузочці або на ланцюжку?

Для маленьких діток можна купувати «гайтанчик», це така спеціальна стрічка для носіння хрестика. Таку стрічку можна купити в будь іконній лавці. Вона краще для маленьких дітей, так як ланцюжок може натирати шию. Також можна замість ланцюжка придбати стрічку або шнурочок. Вони не повинні бути занадто довгими, щоб не відволікати дитину.

Можна також придбати повністю весь хрестильний набір з шапочкою або хустинкою (для дівчаток). Можна вибирати вбрання будь-якого кольору, але все ж краще зупинити свій вибір на білому кольорі, так як саме білий колір символізує безгрішність людини і його душевну чистоту.
Невід'ємним атрибутом хрещення є крижма. Вона являє собою ажурну пелюшку, спеціальну тканину або ж рушник, в яке загортають малюка після купання у купелі. Після хрестин крижму не потрібно прати, досить просто висушити її. Вона зберігається батьками як спогад про таїнство хрещення. Крижма повинні бути поруч з людиною до кінця його життя, в останній шлях вона теж відправляється разом з людиною.

Таїнство
Настає день хрещення. Ви відправляєтеся в храм зі своєю дитиною, щоб священик провів таїнство хрещення. Що ж чекає на вас і дитини?


На самому початку хрещення вимовляються хрещальні обіти. Хрещеним батькам священик задає деякі питання. Хресні повинні відповідати від імені дитини (якщо ж дитину хрестять у дорослому віці, і він може говорити, то відповіді дає сам дитина). Священик проводить помазання дитини спеціальним церковним маслом, яке називається ялин. Це робиться для того, щоб надалі дитинка росла тілесно і душевно здоровим.
Далі проводиться саме хрещення, дитини занурюють у воду хрещальної купелі. Якщо хрестять хлопчика, то його до купелі підносить хрещена мати, а якщо хрестять дівчинку, її підносить хрещений батько. Священик тричі занурює дитину у святу воду.
В той час, як дитину занурюють, другий восприемник стоїть позаду, тримаючи рушник, і приймає малюка після купелі з рук священика. Далі дитині одягають хрестильницю сорочку і покривають голову чепчиком або хусткою (дівчаткам).
Священик знову маже дитини маслом, але тепер це святе Миро. У житті людини помазання святим миром буває один раз.
Після помазання з голови малюка священик зістригає невелику частину волосків. В процесі состригания читаються молитви.

Хрещення закінчено

Після того, як хрещення проведено, в церковну книгу роблять запис про те, що хрещення відбулося і священик видає батькам малюка свідоцтво про хрещення. Далі зазначають хрестини, накривають святковий стіл, який знаменує важливе сімейне торжество. Існує давня традиція годувати гостей хрестильної кашею. Дуже добре, якщо ви додержитесь цього звичаю. Під час обіду всі підносять дарунки дитині, бажають йому міцного здоров'я, щастя і успіхів. Серед гостей останніми повинні йти кум з кумою - така традиція. На цьому святкування закінчується.


дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X