Новини
13.01.2005 Релігійні розбіжності між Києвом і Москвою

Без серйозного і відвертого діалогу між Москвою, Константинополем і Римом вирішити православно-католицькі розбіжності неможливо

Нова політична картина на Україні впливає і на релігійну географію в Східній Європі. Поразка Віктора Януковіча під час перевиборів 26 грудня, що поклало початок новому етапу взаємостосунків між Україною і путінськой Росією, також обернулася поразкою Патріарха Московського і Всєя Русі Алексия II, який очолює і українську Православну Церкву і змагається за першість в православному світі з Константинополем - історичною столицею православ'я.

Всемірна підтримка Московським Патріархом, який є духовним пастирем 12 мільйонів православних українців (при чисельності населення України - 42 мільйони чоловік), ставленика Росії Віктора Януковіча не принесла тому перемоги. Відомо, що Патріарх Московський проводить політику, узгоджену з політикою Володимира Путіна, направлену на зближення Церкви і держави. Президент Росії потребує допомоги Церкви, оскільки вона має широку народну підтримку - порядка 80 мільйонів віруючих. Російська Церква також потребує підтримки політичної влади для відновлення своєї потужності після десятиліть комуністичного правління.

Київ як і раніше залишається містом-символом для православних християн-слов'ян. І духовна влада Росії над цим містом розповсюджується з 988 року з епохи правління князя Володимира, що хрестив Русь. Сьогодні слов'янська Православна Церква готується до віддзеркалення атак протестантів і католиків, які активно прагнуть упровадитися в зону її впливу, і серйозно протистояли приїзду Папи Римського на Україну.

Духовна релігійна українська влада, на чолі якої стоїть Митрополит Київський Владимир, і яка підкоряється Московській Патріархії, виступила на президентських виборах за російського ставленика Віктора Януковіча. Під час виборчої кампанії він спробував цим скористатися, волаючи до православних цінностей і закликаючи протистояти західному аморальному впливу, прикладом якого, за його твердженням, був його суперник Віктор Ющенко. Проте багатьом українським священикам і віруючим не подобалася промосковська спрямованість Януковіча, і вони підтримували опозицію, а зараз задаються питанням про долю своєї Церкви і закликають до розриву зв'язків з Москвою через відділення від Московської Патріархії.

І це ще не все релігійні суперечності між Києвом і Москвою. Їх заглиблюють дві обставини. Перше - існування Помісної Української Церкви, до якої прилучилися близько шести мільйонів православних. У 1992 році вона відділилася від РПЦ і оголосила себе незалежною автокефальною Церквою. Зараз вона рада перемозі опозиції на виборах, розраховувавши, що та підтримає її незалежність.

Кажучи про значний народний тиск, що вимагає від релігійної влади відділитися від Московської Патріархії, в той же час не можна забувати про численні козирі, які знаходяться в руках у Патріарха Московського і про історичних, демографічних, символічних, економічних причинах, що не дозволяють Московської Патріархії відмовитися від своїх володінь на українській землі.

Друга причина, яка ускладнює релігійні відносини між Москвою і Києвом, - існуюча з 16 століття українська церква, яка підкоряється Папі Римському, але зберегла всі обряди і звичаї православної церкви. Ця церква носить назву уніатської і об'єднує близько 6 мільйонів віруючих. Під час правління комуністів, особливо в епоху Сталіна, уніати сильно постраждали: тоді всі храми, що належать їм, були віддані православній Московській Церкві.

Релігійні труднощі на Україні стали неприємним сюрпризом для Віктора Ющенка, який сповідає православ'я, але при цьому намагається підтримувати всі релігійні конфесії, зберігаючи монополію православ'я.

Можливо, вихід з релігійної кризи на Україні лежить в посередництві Патріарха Константінопольського Варфоломея I, у якого склалися відмінні відносини з Папою Римським, і що користується справжньою пошаною всіх християнських Церков, не дивлячись на те, що, йому не вдалося сприяти вирішенню схожих проблем в країнах Балтії.

У будь-якому випадку дозволити християнсько-християнські суперечності, і особливо православно-католицькі розбіжності, без серйозного і відвертого діалогу між Москвою, Константинополем і Римом неможливо.

Хейрум Шагин

"AL MUSTAQBAL" (Арабська преса)

«ИноСМИ.Ru»
«KP-Media»

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X