Новини
27.01.2005 Віктор — «чудотворець» чи Божа дитина?

      У чому відмінність між пісенним героєм, який прагнув стати полтавським соцьким, та недавнім реальним кандидатом у президенти? Запитання риторичне, а відповідь нині знає, мабуть, навіть дошкільня. Бо перший тільки обіцяв — «багато б дива наробив». А інший, навіть не зморгнувши оком, запевняв, що на посаді керівника Донеччини вже зробив «економічне чудо» і тепер на черзі вся Україна.

      Утім віднедавна мешканці інших областей можуть заспокоїтися — «чудо» їм не загрожує. А жителі Донеччини, які під час виборів взнали, що їм випала велика честь мешкати в умовах отого дива,  проміж себе тепер нерідко звуть колишнього керманича області й уряду «чудотворцем». І навіть подейкують про доцільність написання відповідної ікони. Утім вони запізнилися.  Ікону із зображенням Віктора Януковича вже розмiщено в одній із церков обласного центру. А писали її ще п'ять років тому, коли тодішній керівник області тільки починав сходження до столичного владного кабінету.

      Перша парафія Української греко-католицької церкви на Донеччині з'явилася у 1989 році. Спочатку богослужіння відбувалися просто неба, перед пам'ятником Тарасу Шевченку, а будівництво храму Покрова Пресвятої Богородиці тривало майже десять років.

      Отець Василь, протопресвітер Донецько-Луганський, приїхав до Донецька в 1993 році. А у 2000 році загорівся ідеєю відзначити кінець тисячоліття написанням ікони Пресвятої Богородиці. Незвичайність задуму полягала в тому, що на іконі зобразили відомих у регіоні осіб — тодішніх голову обласної держадміністрації Віктора Януковича та міського голову Володимира Рибака.

      — Була така ідея, щоб матір Божа накривала весь Донбас, — згадує отець Василь. — І друга — щоб божественна ідея через матір Божу прийшла, і щоб пізнали Бога всі суспільні верстви, які є тут.

      Верхня частина ікони нагадує терикон. По обидва боки Матері Божої із дитям на руках видно донецькі символи: море, заводські труби, хлібне поле. Під ангелами ідуть зображення металурга, шахтарів, лікарів тощо. За словами отця Василя, Віктор Янукович та Володимир Рибак уособлюють владу. Окрім інших мирян, компанію їм ще склали ректор Інституту штучного інтелекту Анатолій Шевченко та отаман Кальміуської паланки Українського козацтва Микола Пантелюк. Тут же зображені керівники усіх трьох християнських конфесій на Донеччині. Вони дивляться у різні боки, і це є символом роз'єднаності духовних отців.

      Як розповідають священнослужителі, ставлення до ікони, коли вона з'явилася у маленькій церкві святої Вервиці, було неоднозначне. Звісно, ніхто тоді ще не знав, що Віктор Янукович буде кандидатом у президенти країни. Були випадки, дехто підходив і питав: чому це грішника і навіть бандита зобразили на іконі?  Потім, у  ході виборів, думка різко змінилася, і окремі, донеччани називали кандидата в президенти мало не святим. А як у майбутньому сприйматимуть цю ікону, поки невідомо. Нині ж Донецько-Харківський екзарх єпископ Степан Менек не вбачає в зображенні на іконі представників влади нічого надзвичайного.

      — Здавна існувала така стара традиція, що на іконах Покрова Пресвятої Богородиці були зображенні українські гетьмани. Сьогодні подекуди можна побачити такі ікони, де є Богдан Хмельницький, Іван Виговський та інші гетьмани. І простий люд також стояв під покровом Пресвятої Богородиці, і тут немає нічого дивного, бо була така традиція. А тут існувала об'єднавча задумка для Східної України. Ця ідея актуальна досі, бо нещодавно лунали заклики про від'єднання та референдум. Такий сепаратизм — то не є добре. І тому під покровом Пресвятої Богородиці ми повинні об'єднатися і цілу Україну не розділювати, а лишати її єдиною, такою, як вона є.

      Пересічні парафіяни теж стримано ставляться до ікони. Приміром, одна з них, пані Марія, теж не вбачає тут нічого особливого.

      — Це є покров Пресвятої Богородиці. А Божа Мати не дивиться, чи це Янукович, чи це Рибак, чи це Іванов та Петров. Це людина. У Божих очах це є душа і людина, за яку він умер. І мати Божа всіх-всіх бере під свій покров. А Янукович — це також є Божа дитина...

      За час своєї керівної роботи в Донецьку Віктор Янукович у невеличкій церкві святої Вервиці не побував жодного разу. І на власні очі ікону зі своїм зображенням не бачив. Щоправда, фотокопії раритету були надіслані до обласної та міської рад. А півроку тому протопресвітер написав листа тодішньому Прем'єр-міністру, до якого приклав фотографію ікони. У листі отець Василь закликав керівника й політика не розділяти суспільство і країну. Втім відповіді священик не отримав.

      Так само ніякої цікавості до ікони досі не виявляли й донецькі чиновники, яких не помічали у цій церкві. Хоча зрозуміти їх можна — своєрідними «іконами» в кабінетах тутешніх начальників були звичайні кольорові фотопортрети «губернатора» Донеччини, а потім Прем'єр-міністра. Однак якщо в храмі навіть не подумують позбуватися отієї ікони Пресвятої Богородиці з зображенням Віктора Януковича, то зі службових кабінетів його портрети враз позникали. Правда, у деяких випадках — разом із колишніми господарями.

http://www.umoloda.kiev.ua/number/354/219/12773/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X