Новини
04.02.2005 Пластуни гартуються і взимку

“Мандрівка і таборування – невідлучні друзі пластування. Пластун є пластуном завжди й усюди: вдома, у школі, при праці.


Але правдиве пластування починається для нього в мандрівці й у таборі”. Так пише у книзі “Велика гра” її автор Юрій Старосольський.

Оскільки про літнє таборування пластунів відомо більше, ніж про зимове, то кореспондент “Газети” вирішила з’ясувати, що вони роблять у холодну пору року. Тому на запрошення Андрія Пивоварчука, гурткового гуртка “Чугайстри” та курінного скарбника в одному з найкращих львівських куренів – ім. Пилипа Орлика – завітала на сходини пластунів-юнаків – хлопців віком від 11 до 18 років.

За дванадцять років існування куреня Пилипа Орлика через нього пройшло близько 200 осіб. Ті, хто виріс із юнацького віку, за бажання може набирати гурток юних і курувати його діяльність. Сходини гуртка “Чугайстрів” курує старшопластун С.К.О.Б. куреня “Ватага Бурлаків” Микита Васильченко. Власне, він і організував цей гурток, до якого входять восьмеро осіб. За його словами, зі старших пластунів його куреня лише четверо набрали гуртки. Микита зізнається, що саме гуртки допомагають у старшому віці залишитися членом організації та бути зацікавленим у Пласті. А особисто йому цікаво спостерігати за плодами своєї праці – як на його очах фізично, духовно та розумово розвиваються юні пластуни. І зізнається, що виховання молодих – це важка та відповідальна педагогічна робота.

Загалом сходини вважають певним таїнством гуртка, на якому не повинно бути сторонніх. Однак мені дозволили поспостерігати за цією таємницею, оскільки, як виявляється, одні сходини на інші не схожі. У плані сходин, на яких була присутня кореспондент “Газети”, є шість пунктів. Найважливіша, на мій погляд, – гутірка, гра та виконання пісні. Зокрема, на гутірці друг Стрибун, у світському житті Дарій Антонюк, розповідає друзям-пластунам про діяльність дивізії СС “Галичина”. Між присутніми триває жваве обговорення почутих фактів. Коли юні пластуни переходять до гри, у мене з’являється декілька хвилин, аби поспілкуватися зі старшими.

– Через тиждень львівські пластуни вирушать у Карпати в зимовий лещатарський табір, який триватиме чотири дні, – розповідає Андрій Котлярчук, член старшопластунського куреня “Ватага Бурлаків” і духовник у юнацькому курені. – У Карпати поїде близько 50 осіб, сім-вісім інструкторів, членів Карпатського лещетарського клубу (КЛК) (я, до речі, також до них належу) і провід табору. Учасником цього табору може стати будь-який член Пласту, чи то юнак, чи старшопластун, головне, щоб у нього було бажання навчитися кататись на лижах. Але оскільки зголошених є більше, ніж можливих місць у таборі, доводиться робити певний відбір. Насамперед відбираємо людей, які ніколи раніше не стояли на лижах, а також тих, хто має певний пластовий досвід і заслуговує бути учасником спеціалізованого табору.

Особисто мені пластові табори в Карпатах дали великий досвід мандрівництва, деякі навички в альпінізмі, в гірському лещетарстві. Спеціалізація мого куреня “Ватага Бурлаків” – екстремальні види спорту. А найбільш розвинені з них – скелелазання та лещетарство.

Хлопця доповнює Микита Васильченко, який наголошує на тому, що активно лещетарюють усі пластуни, але не всі беруть це за свою спеціалізацію. Микита розповідає, що лещетарювати він зазвичай їздить у гори в село Грабовець – улюблене місце пластунів. Тростян вони, як правило, ігнорують через мінімальне задоволення від катання. Бо коли раз спустився і годину чекаєш на підйомник, то втрачається справжня насолода. А особливістю Грабовця є те, що сніг там лежить навіть тоді, коли на Тростяні його вже давно немає…

Після загальностаничного табору в горах, який відбудеться невдовзі, кожен курінь може проводити окремі табори. Ось туди зазвичай уже потрапляють усі охочі. Як правило, одночасно табори організовують два старшопластунські курені – “Ватага Бурлаків” і “Лісові Чорти”. А чимало юних і старших пластунів частенько самостійно вирушають у гори на день-два.

Леся Олендій

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/02/04/2330/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X