Новини
19.02.2005 Канонічний «кидок»

Під гаслами «релігійної терпимості», «міжконфесійної згоди», «відродження духовності» можна провернути багато корисних речей. Наприклад підняти власний політичний авторитет або порушити чинне законодавство.

Історії з кримськими храмами завжди цікаві, пов’язані з різноманітними інтригами, правовими колізіями і банальними «кидками». Приклад з жовтня минулого року – уряд Януковича безоплатно передає Володимирський собор в Херсонесі «канонічній Українській Православній Церкві» (визначення прозвучало у виконанні тодішнього голови міської державної адміністрації Севастополя Леоніда Жунька). Митрополит Кримський і Сімферопольський Лазар в унісон світському чиновнику вторив, що «не думав, що так швидко, прекрасно і славно вирішиться це питання. Ми знали, що якби цього не сталося, то скорбота і страждання лягли б на серце кожного. Тому що ця перлина повинна належати тільки Святій канонічній Церкві».

Тоді ж, відповідно до указу, Кримській єпархії «канонічної православної церкви» (крім Володимирського собору) було передано храм Семи Священномучеників Херсонеських, який також розташований на території давньогрецької колонії. На урочистостях мало хто згадував, що храм святого Володимира реконструювали за кошти київської мерії (понад 60 мільйонів гривень) згідно з Указом президента від 11 грудня 1995 року.

І все нібито правильно, адже «Богу – Боже, кесарю - кесареве», себто нема чого згадувати світську владу під час духовних заходів. Але владу згадували, бо йшла виборча кампанія, а те, що передавати храм місцевій єпархії та сама влада не мала права, бо храм розташований на території державного заповідника, якому ще в 1994 році Указом президента України був наданий статус національного закладу культури, забули так само, як про київські 60 «з хвостиком» мільйонів.

Зрештою, «швидке, прекрасне і славне вирішення питання» з Володимирським собором далеко не найпікантніший приклад у стосунках світського і духовного начал на півострові. В Криму пам’ятають, як минулого і позаминулого року невідомі громадяни в рясах (і без ряс) чинили «інтервенцію» в Південний монастир на горі Мангуп, печерний храм Шулдан, потім було окуповано історичний комплекс Челтер-Коба, та ж сама доля спіткала раритетні місця Інкерману.

Але найцікавіше в цій темі має статися 17 лютого поточного року, себто сьогодні. За інформацією з джерел у Севастопольській адміністрації, має відбутися зустріч новопризначеного глави Севастопольської мерії Сергія Іванова з духовними ієрархами Криму. Перемовини пройдуть на території згаданого Національного заповідника «Херсонес Таврійський», він же «Руська Троя», він же камінь спотикання у справах духовних і мирських. Подейкують, що під час запланованої зустрічі буде проголошено про створення на базі заповідника храмового комплексу «канонічної Української Православної Церкви», своєрідного центру паломництва для всіх вірних Московського патріархату.

Ініціатива, безумовно, матиме резонанс в першу чергу в середовищі віруючих і громадян, які хочуть здобути практику захоплення чужого нерухомого майна. Головне ж в таких процесах – подати порушення закону як «крок назустріч духовності» або вигадати якийсь аналогічний зворушливий слоган
Андрій Ворон
http://ua.proua.com/accent/2005/02/17/093041.html

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X