Новини
22.03.2005 Ліки від розколу

Громадський рух “За Русь Святу і Віру Православну”, кіровоградська організація “Шлях Православних” та інші проросійськи налаштовані братства та союзи заявили про втручання офіційного Києва у справи Церкви.

Про це йдеться у відкритому листі до керівництва України, який поширив сайт “Православие.ru”.

Приводом для цієї публікації заяви стало офіційне запрошення до Києва Константинопольського Патріарха Варфоломія, скероване йому Президентом Віктором Ющенком. Запрошення Патріархові передав особисто державний секретар Олександр Зінченко. І хоча в повідомленні прес-служби секретаріату Президента не йдеться про подробиці можливого візиту, на думку авторів заяви, приїзд Патріарха Варфоломія буде пов’язаний із планами влади створити Помісну Українську Церкву.

“Увійти у спілкування з Константинопольським Патріархом, минаючи предстоятеля нашої Церкви, означає не лише порушення принципів державної та церковної дипломатії, а й образу віруючих. Очевидно, що візит Патріарха Варфоломія в Україну не може відбутися з ініціативи політиків, а лише на запрошення предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира та предстоятеля всієї нашої канонічної Церкви Патріарха Алексія, візиту якого давно очікують православні віруючі нашої Вітчизни”, – безапеляційно заявляють автори заяви.

Вони просять владу відмовитися від будь-яких кроків, які “можуть погіршити міжнаціональні та міжконфесійні стосунки в Україні”.

Мовляв, “на початку 1990-х років втручання чиновників у справи Церкви призвело до кровопролиття та виникнення розколів. Це раз і назавжди мало навчити нас не торкатися настільки делікатної сфери, яка має під собою пласти складної багатовікової історії. Це мало нагадати нам про неприпустимість “ставати на ті граблі”, які можуть боляче вдарити по найдорожчому, що в нас є, – по міжконфесійному та міжнаціональному миру між громадянами нашої держави. Тому ми особливо наполягаємо на неприпустимості порушення принципу невтручання держави в справи Церкви, наполягаємо на повній забороні для політиків і державних чиновників ініціювати будь-які авантюри, здатні призвести до ще більшого розколу, ніж той, що існує”, – зазначено в заяві.

Натомість протилежного погляду на майбутній візит Константинопольського Патріарха дотримується духовенство УАПЦ. Учасники 8-го Львівського єпархіального Собору, який проходив
3 березня у Львові за участю делегатів більш ніж 350 релігійних громад Львівської єпархії, звернулися до Віктора Ющенка з проханням закликати Вселенського Патріарха Варфоломія I сприяти об’єднавчому процесу всіх гілок православ’я в Україні, повідомляє РІСУ, яка отримала документи Собору 21 березня.

“Соборним рішенням Львівська єпархія УАПЦ вважає за доцільне вказати на єдиний спосіб виходу з ситуації, яка склалася в українському православ’ї, та правильний шлях до об’єднання, прийнявши пряме підпорядкування Вселенському Патріархові, бо він єдиний має право надати автокефалію Українській Церкві як дочірній Церкві через посередництво ієрарха з бездоганним авторитетом серед духовенства всіх гілок розділеного православ’я в Україні, куратора об’єднавчого процесу архієпископа Скопельського Кир Всеволода (Майданського)”, – йдеться у зверненні.

Учасники єпархіального Собору просять Президента України “звернутися до Вселенського Патріарха Варфоломія з офіційним листом про сприяння об’єднавчому процесу всіх гілок православ’я в Україні”. Президента також просять посприяти проведенню чергового Помісного Собору УАПЦ в Києві у червні цього року, на якому планують виробити пакети документів для Всеукраїнського Об’єднавчого Собору всіх гілок православ’я в Єдину Українську Помісну Православну Церкву.

Цікаво, що сам Константинопольський Патріарх, прийнявши та благословивши представників української влади, ще не назвав мети свого майбутнього візиту в Україну. Однак ієрархи Російської Православної Церкви розуміють, що такі відвідини здатні лише пришвидшити об’єднавчі процеси в українському православ’ї. Тим паче, що Патріарх Варфоломій І уже виступав посередником у непростому діалозі розколених українських церков. Однак усі попередні перемовини завершувалися безрезультатно, головно через непоступливу позицію представників Московського патріархату.

Не секрет, що в Москві з тривогою спостерігають за будь-якими політичними чи міжконфесійними контактами (зокрема зі Святим Престолом у Римі) Вселенського Патріарха, підозрюючи його в намірах стати більш незалежним від Москви, повернути Константинополю колишню славу центру світового православ’я, стати виразником позиції всіх православних церков.

Слід також пам’ятати про значне охолодження взаємин Константинополя з Російською православною Церквою, спричинене ситуацією в Естонії, де паралельно існують дві православні церкви: Естонська Православна Церква Московського патріархату (ЕПЦ МП) і Естонська Апостольська Православна Церква (ЕАПЦ), яка перебуває під юрисдикцією Константинополя. Зрозуміло, що незалежна від Москви Помісна Українська Православна Церква, безпосередньо підпорядкована Константинополю, лише додала б ваги Вселенському Патріархові, остаточно підірвавши могутність Москви, яка у православному світі привласнює собі роль “третього Риму”.

Василь Терещук

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/03/23/3712/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X