Новини
01.06.2005 В Ближніх печерах Києво-Печерської лаври стався обвал

За інформацією з джерел, які заслуговують на довіру, стало відомо, що приблизно в ніч з 20 на 21 травня 2005 р. в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври на глибині близько 6 метрів неподалік від келії преподобного Антонія і печерної церкви XVI ст. (це місце також називають “вулицею убієнних Батиєм”) стався обвал грунту, об’ємом від 10 до 15 кубометрів.

   

Головною причиною цього можна вважати неналежний догляд за станом печер лаври з боку керівництва монастирем. Спеціальна дослідницька апаратура, встановлена колись для спостереження за станом печер, прибрана. Хоча раніше вже відзначалося, що в місці обвалу грунту в мурованій стіні з’явилися тріщини, на це не було звернуто належної уваги. Більше того, навіть після такої серйозної події ніяких видимих кроків з виправлення становища не відбувається. Протягом кількох днів грунт залишався не прибраним (можливо так є і досі). Продовжувалося поливання газонів, які знаходяться над печерами. Місце події оглянули фахівці – і все.

З усього зазначеного стає очевидним, що монастир Московського Патріархату, який користується значною частиною території і приміщень лаври, не може і не дуже бажає забезпечити належний догляд за станом печер, які, через особливості грунту та рух ґрунтових вод, потребують підвищеної уваги та фахових знань. Разом з тим як зразок турботи про святиню намісник лаври архієпископ Павло любить демонструвати відремонтовані за кошти монастиря незаконно захоплені ченцями корпуси. Але досить коштовний ремонт келій в той час, коли обвалюються печери, навіває думку про те, що облаштування побуту сучасних ченців для керівництва монастирем і самого владики Павла має більше значення, ніж догляд за місцем подвигу преподобних Печерських отців.

Наразі ситуація з обвалом залишається загрозливою. За стіною “вулиці убієнних Батиєм” знаходяться практично недосліджені пустоти – т.зв. “крипта убієнних Батиєм” – величезна братська могила, де поховані жертви чи то татарського нападу 1240 року, чи то 1482, а може й їх обох. Ці приміщення замуровані, і що відбувається там, за стіною, ніхто не знає. Ніяких видимих ознак турботи про ліквідацію наслідків обвалу і попередження подальшого руйнування печер з боку керівництва монастиря не видно. Сам факт обвалу ретельно приховується.

Що ж має статися в національній і всесвітній християнській святині для того, щоб на те, як господарюють в ній представники Московського Патріархату, нарешті звернули увагу – в першу чергу відповідні державні органи, які представляють власника лаврського комплексу, наданого монастирю користування? Чи потрібно дочекатися того, коли обваляться не десятки, а сотні і тисячі кубометрів грунту, знищивши унікальний комплекс лаврських печер?

cerkva.org.ua

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X