Новини
03.06.2005 Cвіт “хрестика” та “низинки”

На перший погляд, нічого особливого: 1914 року наша землячка Ольга Бачинська організувала у Відні виставку з понад тисячі зразків українських вишивок, які вона зібрала.

Однак уже незабаром усі тогочасні віденські модні журнали запропонували увазі своїх читачів моделі, де обов’язковим елементом була українська вишивка.

Саме про це – захопливу унікальність того, що маємо – йшлося на фондовій виставці “Народна вишивка XVIII – поч. XX ст.” у Національному музеї у Львові, яку відкрили в рамках чергового святкування століття цього музею. Зокрема, у слові її куратора, завідувача відділу народного мистецтва Євгенії Дзядик, яка з понад десяти тисяч фондових зразків вишивки відібрала найкраще – окремі орнаменти, народні строї, рушники, щоб гідно представити різні етнорегіони України. Ввійшли до експозиції і зразки ХІХ століття з Боснії, Сербії, Хорватії, Росії, Мордовії, Татарії та Білорусі, які свого часу придбав Митрополит Андрей Шептицький, а в експозицію їх включили для кращого розуміння цього виду мистецтва та наукової аналогії.

Вартує уваги те, що, починаючи з 1905 року, колекцію вишивки старанно формував і послідовно доповнював директор музею Іларіон Свєнціцький. Зокрема, його стараннями скарбницю музею поповнили й окремі вишиті зразки, й цілі колекції – Александровича з Поділля, Озаркевич-Величкової з Покуття та інші.

Цікаво, що музей вирішив не обмежуватися лише історією. Наступного року, за словами Євгенії Дзядик, тут планують масштабну виставку вже сучасної української вишивки. Хоча й тепер музей презентує те, що творять українські вишивальниці нашого часу. Адже разом із фондовою виставкою у Національному музеї у Львові відбулося відкриття персональної виставки відомої вишивальниці, заслуженого майстра народної творчості Ольги Возниці. Експозиція з більш ніж вісімдесяти робіт майстрині приурочена її вісімдесятиліттю і є справді чудовим подарунком усім закоханим у світ, відображений “хрестиком”, “мережкою”, “занизуванням”, “заволіканням” та іншими техніками вишивання.

Ярина Коваль
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/06/03/5782/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X