Новини
18.06.2005 19 червня - одне з найбільших християнських свят - Трійця

В основi цього свята - євангельська подiя, що сталася на п'ятдесятий день вiд Воскресiння Iсуса Христа. Христовi учнi сповнилися благодатi Святого Духа i з простих рибалок перетворилися на проповiдникiв. Цей день вважають початком християнської церкви. Господь вiдкрив апостолам повноту своєї слави у триєдинствi: Бога-Отця, Бога-Сина i Святого Духа. 
Свято Трійці відзначають сьогодні християни всього світу. Припадає воно на п’ятдесятий день після Великодня і вважається одним із найбільших після Різдва та Воскресіння. За віруваннями, на Зелену неділю на землю сходить Святий Дух та линуть душі предків. На свято прикрашають оселі м'ятою, любистком, татарським зіллям та гіллям клена, і поминають небіжчиків. Про традиції цього дня розповідали в Музеї архітектури та побуту в Пирогові.

Галина Ящук приїхала у Пирогів із двома доньками, двома онуками і своїми вихованцями. Християнські святА жінка відзначає за стародавніми традиціями. Каже, що тридцять років збирає обряди і влаштовує містерії. А охочих залюбки вчить народного фольклору.

Галина Ящук, етнограф:
- Ми так і дивимось – угу – старенька людина – щось і знає. Ота щось згадала, друга щось згадала. І так ми по цьому згадуємо. Збираємо по крупиці. Тому що воно було трошки притухло ці свята. А зараз знову відроджуємо ці традиції. Тому що без цього ми не будемо знати свого народу.

Дотримуються стародавніх традицій переважно в українських селах. У містах про свято знають небагато.

Перед освяченням зелені, українці відбули церковне Богослужіння. День Святої Трійці вважається одним із найбільших християнських свят. Проте церковні відправи не такі врочисті, як на Різдво чи Великдень. До церкви люди неслИ польові квіти, полин і татарське зілля. Освяченими травами господині потім прикрашали оселі. За віруваннями, ці квіти мають цілющі властивості й допомагають при недузі.

Раїса Свирида, етнограф:
А ось у кутку, чи на воротях, на подвір’ї біля господарських приміщень можна побачити осику. Осика – це щоб не йшли такі, як відьми. Такі духи, які не бажані для людей.

Старші люди цього дня поминають небіжчиків. А молодь влаштовує гуляння з перевдяганнями. Так би мовити, «водять тополю або кущ». Одну з дівчат, яка зображатиме «тополю», прикрашають гілками, намистом і з піснями водять по селу. Господарі, до яких завітали такі гості, мають пригостити тополю. За це у їхній оселі весь наступний рік зберігатиметься добробут. А ввечері дівчата збираються на ворожіння.

Мирослава, учасниця свята:
- Дівчата ворожать зазвичай на 12 годину ночі. Гадають на татар-зіллі – підпалюють. І пишуть імена хлопців цим попелом. І якщо вітер попіл розвіє – значить вона з цим хлопцем не буде.

Свята триватимуть тиждень. І закінчаться наступного понеділка, на так звані, проводи русалок.

Із проводами русалок закінчуються ігри молоді, бо починається Петрів піст із короткими, як мить, ночами і довгими днями. Траває він до 12 липня.

Оксана Задорожна, Володимир Асауленко, 5 канал
http://www.5tv.com.ua/newsline/182//9501/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X