Новини
24.06.2005 Чудотворні цадики повернуться на Буковину?

У колишньому передмісті Чернівців – Садгорі, що нині є одним із районів столиці Буковини, незабаром відновлять історичну синагогу.

 Як повідомила прес-служба Чернівецької міської ради, право довгострокової оренди терміном на 49 років на будівлю на вул. М. Тереза, 192 для відновлення в ній синагоги продали за 308 тисяч гривень обласному благодійному фонду “Ор Авнер”.

Уже понад два століття чернівецька Садгора відома як один зі світових центрів хасидизму. Адже тут є священна для всіх хасидів могила садгорського цадика Ізраїлю Фрідмана, відомого також як великий, або чудотворний рабин. Подейкують, що 200 років тому Садгора процвітала саме завдяки цьому особливому мешканцеві. Згідно з повір’ям, ще за життя цей рабин зцілював навіть безнадійно хворих. Люди прислухалися до слів ребе, бо все, що говорив пророк, справджувалося. Проте дехто вірить, що дух Садигерребе, як його інколи ще називають, продовжує це робити й дотепер. Тож не дивно, що двічі на рік сюди на старе єврейське кладовище приїздять закордонні автобуси з паломниками зі всього світу. За словами доцента кафедри релігієзнавства і теології ЧНУ ім. Ю. Федьковича Ігоря Чеховського, хасидизм – одна з найпотужніших і найвпливовіших містичних течій в іудаїзмі, яка зародилася в першій половині XVIII століття на українському Прикарпатті. На початку ХХ століття вже половина всіх євреїв світу були хасидами. Мету людського існування хасиди вбачали в єднанні душі зі Всевишнім, чого можна було досягти шляхом чуттєвої молитви та натхнення, викликаного нею. Ну, а цадики – це ті праведники, яким, зрештою, таки вдалося досягнути своєї мети і злитися в єдності з Богом. Відтак саме такі люди ставали посередниками між людьми та Всевишнім. Одним із них і був Ізраїль Фрідман – садгорський цадик.

1842 року його коштом у Садгорі спорудили розкішний ансамбль – родинний палац цадиків і клойз-синагогу (на фото). Фундамент цієї синагоги змурували із землі, яку два століття тому везли із самого Єрусалима. У 1940-х роках, коли закривали храми, славетну резиденцію Ізраїля Фрідмана перетворили на майстерню з ремонту сільськогосподарської техніки. Саму будівлю спотворили, добудувавши корпуси фабричних цехів. Натомість клойз-синагога збереглася значно краще, щоправда, стеля в ній повністю обвалилася, а грошей на реконструкцію пам’ятки архітектури у влади не було. Щоб потрапити до унікальної споруди, яка колись була вкрита мідною бляхою, не потрібно було діставати якихось дозволів чи купувати квиток, достатньо було пролізти через дірку в паркані. В  підвалі зазвичай ховалися від холоду бомжі. Після передачі приміщення колишньої синагоги в оренду з’явилася надія на її цілковите відродження як визначного центру культури.  

Декілька років тому чернівецькі хасиди вибудували на могилі пророка каплицю. Вони щиро вірять, що, коли помолитися біля її стін, навіть важкі хвороби відійдуть.

Юрій Чорней, Чернівці

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/06/23/6312/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X