Новини
05.07.2005 З історії фестивалю “Червона Рута”

Майже непомітним для багатьох шанувальників української музики пройшов у Києві фінал Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута”. Організатори конкурсу, музикознавці і журналісти дійшли висновку, що цьогорічній “Руті” не вистачило належної реклами і “розкрутки”, при тому, що рівень виконання учасників був достатньо високим – як завжди на “Червоній Руті”. Саме цей пісенний фестиваль відкрив чимало зірок – композиторів і виконавців сучасної української пісні.
Пригадаймо дещо з славної історії “Червоної Рути” разом з журналісткою Богданою Костюк:

1989 рік, Чернівці, Батьківщина легендарного Володимира Івасюка. Саме тут відбувся перший Всеукраїнський фестиваль – конкурс “Червона Рута”, який в анналах сучасної української музики і пісні названо “вибухом”, адже перед численними слухачами виступали 35 рок-груп, 78 солістів і поп-гуртів та майже півсотні бардів. Як пригадував пізніше один з провідних дослідників сучасної української музики Олександр Євтушенко, “попри абсурдні ультиматуми місцевої влади, яка наполягала на проведенні рок-концертів за межами міста, концепція та ідеї “хрещених батьків” “Рути” Тараса Мельника та Анатолія Калениченка матеріалізувались на очах”. І українська спільнота почула “Братів Гадюкіних” і сестричку Віку (Врадій),  “Кому Вниз” і “Зимовий сад”, Тараса Петриненка та Андрія Миколайчука.
Пізніше фестивалі “Червона рута” мандрували цілою Україною – від Запоріжжя до Донецька, від Севастополя до Харкова. І всюди, де проходили фінали конкурсу, мали місце “музичні вибухи”, які висвітлювали нові імена – символи сучасної української пісні: “Плач Єремії”, “Табула раса”, “Скрябін”, “пікардійська терція”,  Марійка Бурмака, Едуард Драч, Олександр Пономарьов, Руслана і багато інших виконавців. Був ще один – немузичний – аспект “Рути”: там, де проходив конкурс, молодь починала цікавитись українською музикою, українською культурою, що було і залишається надзвичайно актуальним до нині.
А цьогорічний фінал “Червоної Рути” назвав низку нових цікавих імен: Катерина Гапочка з Хмельницького, одеський рок-гурт “Да Біт”, група “Пан Пупець” з Івано-Франківська та інші. А отже, дух і сутність фестивалю залишається незмінною: співаймо українською, слухаймо українське – бо ми того варті!

Богдана Костюк
Радіо „Свобода”
Київ

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X