Новини
09.07.2005 Як місцева влада забезпечує права українців на Сахаліні

Прага, 8 липня 2005 - У статті 19-й Конституції Російської Федерації обумовлено, що держава гарантує рівність прав і свобод людини й громадянина незалежно від статі, раси, національності, мови тощо. “Заборонено будь-які форми обмеження прав громадян за ознаками соціальної, расової, національної, мовної чи релігійної приналежності”.
Проте чи дотримується Російська Федерація цих гарантій стосовно окремих українських громад на її території?

Розпочну з далекого минулого, коли на початку 30-тих років минулого століття була ухвалена і активно виконувалась сталінсько-молотівська директива про так звану розукраїнізацію українців, які проживали на території Російської Федерації. У той час в Краснодарському краї на підставі цих директив була повністю ліквідована українська освіта, заборонений випуск друкованої продукції українською мовою. Близько 10 років тому кубанці з місцевих радіоприймачів та телеекранів почули рідну для багатьох українську мову, однак незабаром з’ясувалося, що заборона 32-го року офіційно так і не була скасована.

Керівництво крайового державного радіо і телебачення у 2003-му припинило трансляцію українських телепрограм, а три місяці тому дійшла черга і до радіопередач. Інакше, як наступом на українську культуру і намаганням знищити її остаточно, назвати це не можна, говорить голова Товариства української культури Кубані Микола Сергієнко.

Ситуація, про яку далі піде мова, виникла нещодавно на Сахаліні. З’їзд місцевого об’єднання українців було призначено на 13-те травня цього року. Державна теле-радіо-компанія “Сахалін” проанонсувала цей захід, причому в інформації про з’їзд прозвучало слово “малороси”. Керівники об’єднання українців своєчасно не зреагували на це образливе визначення. Та коли в передачі “Сахалін – Курили” в інформації про вже проведений з’їзд знову і не раз прозвучав вираз “малороси”, це викликало вибух обурення серед населення Сахаліну українського походження.

Говорить голова Сахалінської регіональної національно-культурної автономії українців Микола Засенко.

“Попри те, що, згідно з результатами перепису 2002-го року, тих, що вважають себе українцями, а рідну мову - українською, на Сахаліні проживає 21380 осіб, статусу офіційної в місцевому радіомовленні українська ще не дочекалася”.

Отож теза місцевої влади про добровільне переселення українців на Сахалін, гадаю, особливих коментарів не потребує.

Людмила Литовченко
RadioSvoboda

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X