Новини
17.07.2005 В Україні є Музей політичних в'язнів у Тернополі

  Сторона, яка програла на президентських виборах 2004 року, схильна називати себе політичною опозицією. А деяких своїх провідників, які тепер активно спілкуються з правоохоронцями, - навіть жертвами політичних переслідувань, такими собі дисидентами. Справжніх дисидентів в Україні у столітті минулому не бракувало - про них нагадує єдиний в Україні Музей політичних в'язнів у Тернополі. У його приміщенні закатували тисячІ українських патріотів. 

Через тернопільський слідчий ізолятор КДБ з 1945 по 86 рік пройшли сто тисяч політв'язнів. Одних доправили в багаторічні заслАння на Воркуту чи Колиму. Інших - закатували на місці. Були тут воякИ УПА, дисиденти 60-70-х років. Але частіше - прості жителі тернопільщини, які прихильно ставилися до повстанців.

Ігор Олещук, старший науковий працівник музею:
- У 17 років я вже був ув'язнений. Буквально вчився в 10-му класі. Мені інкримінували, що я подавав щомісячні звіти в районний відділ ОУН-УПА. У жовтні 48-го року я ось тут у третій камері сидів 5 місяців. Я тут пройшов дослідство і мене засудили на 25 років.

Пан Ігор каже, що засуджених утримували в нелюдських умовах. У великих камерах, в'язнів було настільки багато, що вони спали боком, упритул одне до одного. А на інший бік поверталися рАзом за командою. У тісних карцерах із високими порогами постійно стояла вода. У ній - тижнями сиділи найпалкіші ворогИ радянської системи.

Юрій Заруцький, "Спілка української молоді":
- Могло бути, що воду наливали спеціально. А могло, що унаслідок ґрунтових вод назбирувалася там волога. І коли в'язня запихали у цей кам'яний мішок, закривали двері. Без зовнішнього спілкування з довкіллям він втрачав почуття реальності. І для нього кожна хвилина могла стати завдовжки в годину, а то й день.

Виправдовували в'язнів рідко. Часто розстрілювали. І щоб заглушити звук, вмикали дизельний двигун. Співробітники Тернопільського музею політв'язнів кажуть, що точної кількості закатованих іще й досі не підраховано. І для їхньої реабілітації слід докласти багато зусиль.

Богдан Гдаль, Олексій Жиленко, 5 канал

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X