Новини
21.08.2005 Христос багатоликий

ДНЯМИ в Кельнському Wallraff-Richartz-Museum відкрили виставку “Лики Христа”, ініційовану Ватиканом і приурочену Всесвітньому дню молоді.


Близько сорока музеїв Європи та США надали з цієї оказії понад  90 творів зі своїх збірок – від Ель Греко до Дюрера, від Рембрандта до Пікассо.

В експозиції – сім тематичних підгруп, зокрема таких як “Христос: Бог і людина”, “Пасійність та емоційність”, “Воскреслий”. Та чи не найбільше дискусій спричиняють “Зображення незображуваного”: тут поєднано найрізноманітніші стилі й епохи, а поряд із ранньохристиянським “Добрим пастирем” висить напівхрест із повсті роботи Йозефа Бойса.

Біблія впродовж століть залишається для митців одним із найпотужніших джерел інспірації. Невипадково найбільші надбання культури завжди були пов’язані саме зі сферою сакрального. Виставка в Кельні дає цьому ще одне свідчення, передусім групою експонатів, датованих до ХІХ ст. Та цікавіше порівняти їх із роботами останніх двох століть, коли відбувається своєрідний “прорив” у світському трактуванні релігійної тематики. “Зняття з Хреста” Макса Бекмана, створене в період Першої світової війни, – це вже не просто інтерпретація біблійного сюжету, а узагальнена метафора людського страждання. А “Дуби під снігом”, створені романтиком Каспаром Давідом Фрідріхом 1827 р., чи “Дванадцять блакитних хрестів на чорному тлі” Енді Воргола версії 1981-го – роботи, на перший погляд узагалі максимально віддалені від основної тематики виставки, однак дають розлогий ґрунт для “розшифрування” її підтекстів.

Відкривають експозицію епохально та стилістично розмаїті зображення Воскресіння Христового, від рубенсівських колосів до витонченого Ісуса пензля Веронезе чи майже невагомих полотен Ель Греко. А майже поряд – деколи вражаючі своєю натуралістичністю зображення Христових страждань, від “Тіла Христового” Аннібале Караччі до “Христа в терновому вінці” Фра Анджеліко.

На виставці представлено також копії трьох достовірних, як вважає Церква, зображень Ісуса Христа: поряд із Туринською плащаницею це Mandylion із Візантії та римська Vera Icon.

Підготувала Лідія Мельник
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/08/19/8077/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X