Новини
23.09.2005 Християнській етиці бути

16 вересня Центр економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова спільно з представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні, в межах роботи постійно діючого “круглого столу” “Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин”, провів “круглий стіл” на тему “Релігійне навчання та виховання дітей і молоді в Україні: проблема і шляхи розв’язання”.

Постійно діючий “круглий стіл” працює з 1996 року, його учасниками є керівники та представники найчисельніших християнських конфесій України.

У його роботі взяли участь глави та представники християнських Церков, науковий консультант Президента України, народні депутати України, представники Міністерства освіти й науки та Державного департаменту у справах релігій, численні експерти. Були представники Німеччини, Польщі, Білорусі й України. Від УГКЦ учасниками дискусій були Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Любомир (Гузар), ректор УКУ о. д-р Борис Ґудзяк, президент Інституту екуменічних студій УКУ о. митр. Іван Дацько, голова Митрополичої комісії у справах шкільництва о. Роман Небожук та інші.

На засіданні “круглого столу” йшлося про головні проблеми забезпечення релігійного навчання та виховання дітей і молоді в Україні з дотриманням принципів свободи совісті та світського характеру освіти в державній школі.

Представники Церков – учасники “круглого столу” – звернули увагу на потребу суспільства в духовному вихованні дітей і молоді, наголосили, що Церкви проводять навчання дітей в своїх недільних і суботніх школах і не потребують втручання держави в цей процес, але є величезна необхідність у підтримці впровадження курсу з християнської етики в загальноосвітніх школах, наданні релігійним організаціям права засновувати загальноосвітні навчальні заклади, можливому державному фінансуванні державного компоненту в таких закладах, а також державного визнання богословської освіти не лише як спеціальності, а й як напряму.

Предстоятель УГКЦ Блаженніший Любомир (Гузар) звернув увагу на те, що важливою метою впровадження курсу “Християнська етика в українській культурі” є об’єднання українців зі сходу та заходу на підставі спільних моральних якостей, щоб вони були одне одному братами та сестрами. Змальовуючи це, Блаженніший Любомир використав історичний приклад, який стосується доньки князя Ярослава Мудрого Анни, котра могла ефективно керувати французькою державою. Це, на думку глави УГКЦ, стало можливим завдяки тому, що тодішня Європа мала спільні культурні та морально-етичні символи, за допомогою яких люди могли порозумітися. Схоже завдання мав би виконати і цей предмет.

Натомість у своєму виступі о. Борис Ґудзяк звертав увагу учасників “круглого столу” на вкрай неприйнятний стан у питанні визнання богословської освіти в Україні, а, відповідно, визнання Українського Католицького Університету як вищого навчального закладу.

У коментарі для прес-секретаріату глави УГКЦ о. Роман Небожук розповів, що важливим здобутком цього “круглого столу” стало те, що вперше представники християнських Церков України продемонстрували одностайність у відстоюванні права на викладання предмету “Християнська етика в українській культурі” в загальноосвітній школі. Інший позитив – нині, як ніколи раніше, ми стоїмо на порозі того, що християнську етику викладатимуть у школах, навіть наперекір деяким чиновникам із Міністерства освіти й науки України.

До речі, серед громадян України, яких опитала соціологічна служба Центру Разумкова, переважає думка про те, що в державних школах мають бути навчальні предмети про релігію.

Понад половина (53,7%) опитаних вважають, що державна загальноосвітня школа поряд із матеріалістично орієнтованими знаннями повинна давати учням релігійні знання як альтернативу матеріалістичного бачення світу. Наприклад, паралельно з теорією дарвінізму мають викладати й теорію креаціонізму.

Не погоджуються з такою думкою 21,1% учасників опитування, 25,2% не визначилися.

За повідомленням
прес-секретаріату УГКЦ

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/09/23/9092/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X