Новини
28.09.2005 Президент узявся за мову та не з того боку

Коментар з приводу Указу Президента „Про вдосконалення державного управління в інформаційній сфері”

 В. Ющенко підписав Указ, у якому зокрема йдеться про державну мовну політику. Президент постановив, що надалі головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної мовної політики буде Міністерство культури і туризму.
Інакше як шкідливим для української національної справи таке рішення Президента назвати важко. По-перше, в Україні державна мовна політика ще повністю відсутня. Тому краще б В. Ющенко, спираючись на Статтю 10 Конституції, на її тлумачення Конституційним Судом, на відповідні „мовні” статті в низці законів, видав Указ „Про державну мовну політику в Україні та її забезпечення”. Адже мовне законодавство в Україні існує, але виконує його лише той, хто цього сам особисто дуже бажає. Наприклад, у столичних університетах переважна більшість викладачів викладають державною мовою Російської Федерації. Жодного ректора й декана це не турбує.
Зросійщення українців царями, вождями й кучмівськими олігархами зайшло так далеко і глибоко, що український етнос стоїть на межі розпаду на два етноси. Адже націй з двома мовами у природі не існує. За таких умов передача фунцій втілення в життя державної мовної політики у її повному обсязі на відкуп кільком клеркам з якогось невеличкого відділу Міністерства культури і туризму погубить справу. Це міністерство не може справитися з проблемами дотримання мовного законодавства як у галузі культури так і в галузі туризму. А яким чином воно може налагодити справу у зросійщеному війську, у по суті російській вищій школі, у пресі?
Президент повинен був би створити якщо не Державний комітет з питань впровадження державної мови, то принаймні відповідний департамент десь у структурі Кабінету Міністрів. Саме Кабінет Міністрів як найвищий виконавчий орган має координувати і контролювати виконання мовного законодавства. Адже мовне питання це не лише питання культури, це питання великої політики. Президент про це знає. Тому українцям не байдуже, що у цьому сенсі робить чи каже Президент Ющенко. Досі, на жаль, у справі українського національного відродження він далі Кучми не пішов.

Голова Київського фонду ім. Олекси Гірника
Ю. Гнаткевич

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X