Новини
13.10.2005 Прославлення Свв. Мучеників Холмських і Підляських

   У 2003 р. Автокефальна Православна Церква в Польщі причислила до лику святих Мучеників Холмських і Підляських XX ст. Холмська та Підляська земля була в XX ст. місцем особливого досвіду і Голгофи Православ’я, тут була пролита кров мучеників за Святу Православну Віру. Прославлення Мучеників Холмських і Підляських є визнанням Церквою мучеництва і вірності Св. Православ’ю українського православного народу Холмщини і Підляшшя.

   Прославлення Мучеників Холмських і Підляських - це подія важлива не тільки в житті цієї Помісної Православної Церкви, яка причислила їх до лику святих, але й всього Православ’я. Особливе значення має вона для Українського Православ’я, адже чергові сини українського народу причислені Православною Церквою до сонму святих, стали вони нашими небесними заступниками перед Престолом Всевишнього.
 
 
 

* * *

Рішення про причислення Мучеників Холмських і Підляських XX століття до лику святих Священний Собор Єпископів Автокефальної Православної Церкви в Польщі прийняв 20 березня 2003 р. в Люблині. До лику святих зачислено вісім осіб, котрі прийняли мученицьку смерть на Холмщині та Підляшші в сорокових роках минулого століття: о. протопресвітера Василія Мартиша, о. прот. Павла Швайку з добродійкою Йоанною, о. Миколая Гольця, о. Лева Коробчука, о. Петра Огризка, о. Сергія Захарчука, монаха Ігнатія. Установлено Собор Святих Мучеників Холмських і Підляських, «об’єднуючи в ньому Тих, імена котрих знаємо та Тих, чиїх імен не знаємо, а відомі вони тільки Всемогутньому Богові». Затверджено також літургічні тексти та ікону нових святих. Свято Собору Святих Мучеників Холмських і Підляських встановлено на першу неділю червня.

Урочистості Прославлення Мучеників Холмських і Підляських, тобто проголошення світові про причислення до лику святих нових подвижників, відбулись 7-8 червня 2003 р. в Холмі, древній столиці Холмської землі і протягом століть центрі духовного життя регіону. Урочистості очолив першоієрарх Автокефальної Православної Церкви в Польщі Його Блаженство Блаженніший Митрополит Варшавський і всієї Польщі Сава, син Холмської землі. В урочистостях взяли участь всі ієрархи Православної Церкви в Польщі (архиєпископи Симон, Адам, Єремія, Авель, єпископи Мирон, Яків, Григорій) та представники більшості Автокефальних Православних Церков. Представником Вселенського патріярха Варфоломія був митрополит Геннадій (Італія). Був також присутній предстоятель Фінської Автономної Православної Церкви (в юрисдикції Константинопольського патріярха) митрополит карельський і всієї Фінландії Лев. Були представлені такі Автокефальні Православні Церкви: Алекандрійський патріярхат (митрополит Серафим, ПАР), Московський патріярхат (єпископ Феодосій, Росія), Сербська Православна Церква (єпископ Василій, Боснія і Герцеговина), Румунська Православна Церква (єпископ Софроній, Угорщина), Грецька Православна Церква (єпископ Агафангел, Греція), Албанська Православна Церква (архимандрит Юстим), Православна Церква Америки (архимандрит Закхей). Були також присутні православні ієрархи з Білорусії (єпископ Іоанн) та України (митрополит Іларіон, архиєпископи Варфоломій, Августин, Симеон). У святкуваннях прийняв також участь священик Української Православної Церкви в Канаді (що перебуває під омофором Вселенського патріярха) о. митр. прот. Микола Сідорський. Послання з нагоди Прославлення надіслав Його Блаженство Блаженніший митрополит Вінніпегу і всієї Канади Василій, першоієрарх Української Православної Церкви в Канаді. Є він наступником бл. пам. митрополита Іларіона, котрий в час мучеництва Мучеників Холмських і Підляських – в 40-і роки ХХ ст. – був архипастирем Холмщини і Підляшшя архиєпископом (згодом митрополитом) холмським і підляським.

Урочистості відбулися при єдиному зараз у Холмі православному храмі – кафедральній церкві св. Іоанна Богослова. Святкування почалися Всенічним Бдінням, яке очолив митрополит Сава. Після Всенічної відслужено останню панахиду по прославлених Церквою Мучениках Холмських і Підляських. Після панахиди митрополит Сава сказав проповідь про значення прославлення святих для православного християнина, наголосив, що День Прославлення – це Пасха для Холмщини. Богослужіння продовжились всю ніч, відслужено, м. ін., Акафіст перед Холмською іконою Божої Матері та Панахиду з Заупокійним акафістом. В годині шостій ранку в церкві св. Іоанна Богослова була відслужена рання Божественна Літургія.

Недільні урочистості почались пів десятої біля престолу спорудженого на площі поруч храму. Після зустрічі архиєреїв всіх присутніх привітав своїм словом українською, польською та російською мовами місцевий архиєрей – архиєпископ люблинський і холмський Авель. З цього моменту почався чин Прославлення Мучеників Холмських і Підляських. Секретар Священного Собору Єпископів Автокефальної Православної Церкви в Польщі архиєпископ лодзький і познанський Симон відчитав церковно-слов’янською мовою Постанову Священного Собору Єпископів про причислення до лику святих Мучеників Холмських і Підляських. Після цього хор семінаристів Варшавської Духовної Семінарії та студентів Християнської Богословської Академії під диригуванням Володимира Волосюка вперше виконав тропар, кондак і Величання новопрославленим святим. Водночас урочисто винесено зі св.-Іоанно-Богослівського храму ікону Собору свв. Мучеників Холмських і Підляських та мощі новопрославлеиних святих. Митрополит Сава вперше поблагословив народ іконою Собору свв. Мучеників Холмських і Підляських зі словами: Христос Воскресе. В час, коли присутні архиєреї прикладалися до ікони та мощей, хор виконав вперше написаний спеціально на урочистості Прославлення Кант Мученикам Холмським і Підляським, слова якого написав холмський поет Тадей Карабович, а музику – молодий композитор Юрій Волосюк.

Після Прославлення почалась урочиста Божественна Літургія, яку очолив митрополит Варшавський і всієї Польщі Сава у сослужінні всіх присутніх ієрархів. Митрополит Сава сказав проповідь про цю велику подію Прославлення Мучеників Холмських і Підляських російською, польською, українською та білоруською мовами. Після Літургії відслужено Молебень до новопрославлених святих Мучеників. На закінчення святкувань послання від Його Святості Святійшого Вселенського патріарха Варфоромія відчитав митрополит Геннадій. Листа від президента Польщі Александра Квасьневського зачитав міністр Станіслав Цьосек, потім виступив зі словом президент м. Холма Кшиштоф Ґрабчук.

В урочистостях прийняли участь більше 100 священиків та біля 2 тис. паломників з Холмщини і Підляшшя та всіх єпархій Православної Церкви в Польщі. Прибули також сини Холмщини, які живуть за межами батьківського краю: зі Львова, Луцька, Володимира-Волинського, але також з Німеччини та Англії. Серед паломників були близькі новопрославлених мучеників: сестра св. священномученика Лева Надія Горлицька-Коробчук та родина св. священномученика Василія з Варшави і Люблина.

Були присутні представники державних і самоврядувальних властей, Римо-католицької та Старо-католицької Церков, дипломатичного корпусу, українських громадських організацій. Офіційним представником президента Польщі Александра Квасьневського був міністр Станіслав Цьосек. Був також присутній Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Олександр Никоненко.

З нагоди святкувань Люблинсько-Холмська православна єпархія видала українською та польською мовою книжечки під назвою Прославлення Мучеників Холмських і Підляських. Холм, 7-8 червня 2003 р. (Холм 2003), за редакцією та опрацюванням Григорія Купріяновича. Виготовлено також іконки Собору св. Мучеників Холмських і Підляських, які вірні могли придбати в час урочистостей.

Холмські урочистості Прославлення Мучеників Холмських і Підляських 7-8 червня 2003 р. були найбільшим церковним святом в історії Православ’я на Холмщині та Підляшші. Ще ніколи не зібралися тут в один час представники так багатьох Помісних Православних Церков, не було досі Божественної Літургії за участю 19 архиєреїв. Для нечисленного вже українського православного народу Холмщини і Підляшшя був це день слави і торжества Православ’я.

Святі Мученики Холмські і Підляські, моліть Бога за нас!
 
 
Григорій Купріянович
http://www.chresto-vozd.harazd.net/lib/muchenyky.html

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X