Новини
28.10.2005 Від СНІДу щодня вмирає понад тисячу дітей

Дитячий Фонд ООН - ЮНІСЕФ розпочав глобальну кампанію допомоги дітям, інфікованим ВІЛом і хворих на СНІД. Організація застерігає, що у боротьбі зі СНІДом забули про цю важливу категорію. Менше п"яти відсотків дітей, які потерпають від пов"язаних з ними хвороб, дістають належну медичну допомогу. Серед регіонів, де найшвидше поширюється СНІД, називають країни Східної Європи. Яку мету ставить перед собою ЮНІСЕФ і чому вона потребує підтримки урядів країн.

Розповідає Наталка Маковійчук Скофенко:
Щохвилини щодня у світі дитина заражається на ВІЛ. Щодня майже 1400 дітей віком до 15 років вмирають від пов"язаних зі СНІДом хвороб. Туумі Фууко - 13, вона живе в Лесото на півдні Африки, де допомагає навчати молодь, що означає ця хвороба, вплив якої тут щодня відчуває багато дітей:

"У декого з моїх друзів у школі - СНІД, і мій родич помер від СНІДу. Діти мого віку - як дорослі. Деякі діти поводяться, наче їм уже 21 рік, на них звалюється тягар догляду за родиною. Але для дитини, якій сім років, вести маму до лікарні - це справді важко."

ЮНІСЕФ закликає, щоб кошти, які зараз виділяються у світі на боротьбу зі СНІДОм, були спрямовані, зокрема, на допомогу дітям, і що треба створити додаткові фонди, призначені саме для дітей. Анн Венеман - голова ЮНІСЕФ, кампанія якої ведеться по чотирьох головних напрямках:

"По-перше, це уникнення передачі вірусу від матері до дитини. Дуже важливо проводити спеціальні аналізи для вагітних жінок, щоб вони мали можливість для лікування. Тоді це дійно позначиться на кількості дітей, які народжуються ВІЛ-позитивними. По-друге, важливість надання лікування для дітей, хворих на СНІД. Наша мета - до 2010 року забезпечити лікування для 80 відсотків дітей, які цього потребують, аби вони вижили. По-третє, попереджати інфікування серед дорослих і молоді, щоб вони знали, як саме передається хвороба. І нарешті, захист і підтримка дітей, які інфіковані ВІЛом чи хворі на СНІД, дітей-сиріт, яким бракує харчів, освіти, медичного догляду і таке інше."

ЮНІСЕФ каже, що успіх кампанія багато в чому залежить від ставлення до проблеми урядів країн. Наприклад, в Африці перші леді - дружини президентів країн континенту на самміті у Нью-Йорку започаткували нову ініціативу для дітей зі СНІДом, під гаслом "Ставтеся до кожної дитини, як до власної". Одне із завдань цієї кампанії - забезпечити дітей необхідними ліками. Зараз їх дістає менше двох відсотків хворих дітей. Стенлі Фірі - голова ЮНІСЕФ в Йоганесбургу. Він каже, що справжню проблему становлять високі ціни на ліки для дітей, хворих на СНІД:

"Так, вони набагато дорожчі, іноді дорожчі утричі чи вчетверо, саме тому в межах цієї кампанії ми хочемо співпрацювати з дослідницькими організаціями і фармацевтами, щоб подивитися, чи можна розробити ліки, які будуть дешевшими, щоб збільшити доступ до такого роду ліків, аби вони були не дорожчими за ліки для дорослих."

ЮНІСЕФ застерігає, що на порозі епідемії СНІДу опинилися країни Східної Європи і Середньої Азії, де 80 відсотків ВІЛ-позитивних - люди віком до 30 років, у Західній Європі цей показник становить 30 відсотків. Однак Дитячий Фонд ООН поки що має незначні результати у запровадженні превентивної кампанії. Марія Калівіс - директор регіонального відділення ЮНІСЕФ, бачить у цьому і провину місцевої влади:

"Головна перешкода - це таврування і дискримінація, які існують в інституціях, у ставленні тих, хто опікується соціальною сферою, уряди, які не створюють умов для успіху превентивних кампаній. Це особливо стосується безпечного вживання наркотиків."

ЮНІСЕФ каже, що їй конче необхідна підтримка місцевої влади і місцевих працівників системи охорони здоров"я, без чого рівень ВІЛу у Східній Європі і Середній Азії, який і так зростає швидше, ніж будь-де у світі, невпинно підвищуватиметься. Одні з найшвидших темпів має Росія. Ярослав Орєшкін, якому 17 років, працює в ани-СНІДівській організації у Волгограді, де ситуація дуже серйозна:

"Більшість наркоманів на знають,як небезпечно використовувати одну і ту саму голку. Тому вони їх передають. Іноді є навіть традиція, коли той, хто приєднується до групи, має використовувати той шприц, яким кололася решта. Часто у людей, які вживають наркотики, немає грошей, наркотики їм дають безкоштовно, якщо вони залучать до них інших. Це проблема."

ЮНІСЕФ каже, що має свідчення того, що інфікованим ВІЛом дітям в Росії і Україні відмовляють у місці в школі. Кампанія ЮНІСЕФ спрямована на те, щоб за п"ять років скоротити кількість ВІЛ-інфікованих дітей на 25 відсотків, і зробити так, щоб лікі і допомогу дістали принаймні 80 відсотків дітей. Оскільки зараз в регіоні лише менше десяти відсотків дітей зі СНІДом дістають необхідні ліки. А ті, хто їх має, іноді скаржаться на побічні ефекти. Рустем Бондарчук з Одеси, якому 18 років і який має ВІЛ:

"Коли я починаю приймати цю терапію, я починаю дуже нервувати, мене починає трусити, і тому я вирішив, що мені без цього буде краще. Тобто, зараз я не лікуюсь. І почуваю себе добре. І аналізи доволі непогані."

СНІД - це всіма визнана глобальна проблема, але ООН вважає, що у її подоланні діти не мають власного голосу. Започаткувавши цю нову кампанію, ООН і її Дитячий Фонд - ЮНІСЕФ хочуть знінити цю ситуацію і ставлення до СНІДу, як до хвороби дорослих.

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/indepth/story/2005/10/051026_unicef.shtml

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X