Новини
06.11.2005 Лист українця з-за кордону Президенту України з приводу стану української мови

24.10.2005
Президентові України
вул. Банкова
Київ

Шановний пане Президенте!

Звертаюся до Вас у справі двох інцидентів, що скоїлися зі мною під час моєї поїздки в Україну в вересні-жовтні цього року, що становлять порушення закону про вживання української мови чиновниками державних установ.

13 жовтня, на головному поштамті в Києві, де я відправляв посилку, на моє прохання, щоб вона зверталася до мене українською мовою замість російської, оператор 3, М. Е. Котик, відповіла мені сердито і все ще російською, що вона не українка і українською мовою не говорить. Коли я попросив її закликати її начальника, вона відмовилася це зробити і поводилася образливо супроти мене.

Наступного дня, 14 жовтня, коли я полагоджував справи в Печерськім відділенні Укрощадбанку Но. 300012, на вул. Інститутській у Києві, касир 575, Н. А. Бобир, так само відмовилася пояснити мені українською мовою чому одне з моїх прохань вона не задовольнила, твердячи, що українською вона не говорить. Коли я настоював, що пояснень її російською я не розумію, після якогось часу вона з криком пояснила мені українською в чім була справа. Поводження її стосовно мене знов таки було вкрай образливим.

Прохаю Вас, пане Президенте, притягнути до відповідальности ці дві особи за протиправове і непрофесійне поводження під час виконання чиновницьких обов'язків.

Накінець мушу згадати, яким розчарованим повернувся я з подорожі стосовно стану української мови в Україні. Коли в 90-х роках величезна більшість осіб, до яких я звертався українською, відповідала мені такою ж, цього разу були це рідкісні винятки. Не можу забути сорому, який я відчував, коли під час святкування виходу національної збірної з футболу до фіналу чемпіонату світу, на майдані у Києві, вся вступна частина представлення збірної була виголошена російською і всі спортовці, в тім числі головний тренер Олег Блохін і капітан Андрій Шевченко, зверталися до публіки російською. А з чотирьох виступів міністра Ю. Луценка, які я бачив по телебаченню, три були виголошені російською і тільки одна українською! Виніс я враження, що стан української мови погіршився від Помаранчевої революції і Вашого приходу до влади. Очікував я чогось протилежного.

Чув я, що під час мого перебування, представник російського уряду приїздив в Україну клопотатися про стан російської мови в ній. Може треба було попрохати його, щоб при нагоді поклопотався він і за українську. Виглядає, що серед українського уряду немає кому це зробити. Про те, скільки разів клопоталися Ви, чи представники Вашого уряду, про стан української мови в Росії питати я не буду.

На Бесарабській площі ще досі жде червоних прапорів і натовпів червоний Ленін, за будинком філармонії титанічне титанієве ярмо "возз'єднання" терпеливо чекає на карк України, а страхітлива "мать-родіна" підняла меч над лаврською дзвіницею і всією українською землею, щоб добре вони знали, хто на землі цій господар. Чи свідомі Ви, пане Президенте, тягару тих обов'язків, які історія поклала на Ваші плечі, і чи в силі Ви упоратися з ними?

З правдивою до Вас повагою,
Юрій Тарнавський
White Plains, NY

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X