Новини
10.11.2005 Чернівці побували в руках хасидів

Уперше після майже 70-річної перерви хасиди з Ізраїлю, Великобританії, Франції, Бельгії, Канади та США здійснили масове паломництво до могили цадика Ізраїлю Фрідмана, що в колишньому передмісті Чернівців – Садгорі.

Раніше до столиці Буковини також приїздили автобуси з хасидами, проте паломництво 5766 року, який зараз на їхньому календарі, вирізнялося особливо великою кількістю паломників. Цьогоріч їх з’їхалося майже 400 осіб. Ще однією особливістю став приїзд старого й немічного наступника чудотворного садигурського ребе, який, проте, вважав за святий обов’язок відвідати могилу свого славетного попередника в рік річниці його смерті. Таке масове паломництво стало можливим лише після того, як Чернівецька міська рада продала обласному благодійному фонду “Ор Авнер” за 308 тисяч гривень право довгострокової оренди на будівлю по вул. М. Тереза, 192, для відновлення в ній історичної синагоги.

Уже понад два століття чернівецька Садгора відома як один зі світових центрів хасидизму. Саме тут священна для всіх хасидів могила садигурського цадика Ізраїлю Фрідмана, відомого також як великого або чудотворного рабина. Подейкують, буцім 200 років тому Садгора процвітала саме через цього особливого мешканця. Згідно з повір’ям, ще за життя цей рабин зцілював навіть безнадійно хворих. Проте дехто вірить, що його дух Садигерререббе, як його інколи ще називають, робить це й дотепер.

Цього дня хасидів, які зібралися в напівзруйнованій синагозі, де відразу після війни ремонтували танки, прийшли привітати перший заступник голови Чернівецької ОДА Петро Гасюк і чернівецький міський голова Микола Федорук. Окрім того, що гості завітали в ярмолках, вони ще й станцювали разом з усіма декілька єврейських народних танців. Якщо обласний благодійний фонд “Ор Авнер” знайде 4-5 млн. дол., необхідних для капітального ремонту клойз-синагоги та палацу цадика, а також реалізує решту своїх планів, на кшталт створення в Садгорі музею історії та культури єврейського народу, ліцею, готелю, кошерних ресторанів, бібліотеки, пансіонату, офісних центрів тощо, можна сподіватися, що вже зовсім незабаром це передмістя Чернівців перетвориться на один зі світових центрів хасидизму.

Юрій Чорней, Чернівці

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2005/11/10/10560/

дивитися лист новин за
 
 
Copyright © 2004 HRAM.OD.UA Всі права захищені. Designed by Lenka_X